Do areálu Hospitalu Kuks se vrátila původní podoba zahrady, která zásobovala barokní lékárnu
Jedna z nejzajímavějších památek východních Čech, barokní areál Kuks, prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Její součástí je i navrácení přilehlého parku původnímu účelu, tedy jako zásobárny pro lékárnu i kuchyň zdejšího řádu milosrdných bratří. Dnes je tu místo francouzského parku 144 bylinných a květinových záhonů.
Cílem přestavby bylo co nejvíce přiblížit areál původnímu účelu a pokud možno vrátit sem některé činnosti. Je tedy logické, že právě zahrada by měla, tak jako v době zakladatele Františka Antonína Šporka, sloužit především pro barokní lékárnu.
Léčivé byliny tu členové řádu pěstovali, aby z nich vyráběli léčivo. K původním léčivým bylinám pěstovaným v 18. století přibyly i rostliny, které se pěstují dnes a v kukské zahradě najdou návštěvníci i zástupce jedovatých a alergizujících rostlin, s nimiž se mohou setkat v přírodě. Příchozího by ale neměla zarazit třeba kopřiva, šťovík nebo hluchavka, protože i ty jsou významné léčivky.
Jak se z bylin stane lék?
V novém kabátě se v parku objevila i sušárna bylin, kde je možné vidět jak původní technologii sušení na roštech pomocí proudícího vzduchu, tak i moderní způsob řízené úpravy a získávání čisté drogy. Kdysi tu milosrdní bratři sušili léčivky pro své pacienty a chovance hospitalu, ale také místním lidem, kteří si sem mohli bylinky přinést a odnesli si čistý lék.
Zahrady našich babiček, sady našich dědečků
Vedle desítek druhů léčivých bylin najde návštěvník v záhonech i květiny a rostliny, které kdysi bývaly hojné v zahradách našich předků. Jako třeba mišpule, kdoule, kohoutek, karafiát nebo červená řepa, černá ředkev nebo tuřín. Do části zahrady se vrátil i ovocný sad se starými odrůdami hrušní, jabloní či třešní.
Přijdete-li se podívat do areálu Kuks, nezapomeňte nasát atmosféru v bylinné zahradě plné vůní mateřídoušky, dobromyslu, máty či tymiánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Hizballáh je silnější než Hamás, Izrael byl ale připraven mnohem líp.‘ Přesto hrozí vleklá válka
-
Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?
-
V Berouně hoří střecha pekáren. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, pět z nich se zranilo
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey