Chytré telefony pomáhají horské službě zachraňovat lidské životy

28. prosinec 2012

Chytré telefony, které si pořizuje čím dál víc lidí, pomáhají také zachraňovat lidské životy. Chválí si je například členové horské služby nebo liberečtí záchranáři. Záchranná akce může totiž být vyvolaná jediným stisknutím tlačítka SOS na chytrém telefonu.

Například běžkař, který se vydá večer s čelovkou na Jizerskou magistrálu, spadne a zlomí si nohu. si pomoc přivolá telefonem sám. Má totiž chytrý telefon s aplikací SOS, která po stisknutí tlačítka odešle SMS zprávu záchranné službě s přesným označením místa, kde se nachází a také s údaji o něm samotném - například jakou má krevní skupinu nebo jestli nemá na nějaké léky alergii.

Záchranka pak zároveň předává informace horské službě, která se na čtyřkolkách vydává na pomoc zraněnému lyžaři.

„Zrychlil se čas dojezdu,ubylo pátracích akcí, dozvíme se rychle, kde ti lidé jsou a jedeme na pomoc.“ To jsou podle René Mašína výhody využívání mobilních telefonů obecně. Mobily pomáhají i když někdo jen zabloudí.

„My je vyvedeme často jen po telefonu, když popíší, kde jsou. Dříve třeba zavolali příbuzní, že lidé nedošli do domů, museli jsme po nich pátrat a prohledávat Jizerské hory - přitom nebylo jisté, zda opravdu potřebují pomoc.“ vysvětluje René Mašín.

Mobilní telefony tedy šetří i peníze, kterých nemá horská služba nazbyt. Teď si musela například pořídit novou čtyřkolku a na zimu a povolává do služby další horské záchranáře. Počet návštěvníků hor totiž rok od roku stoupá,a s tím roste i počet úrazů i zásahů.

Spustit audio