Chcete snížit riziko demence? Trénujte mozek a nepodceňujte vysoký tlak, říká docent Robert Rusina

6. listopad 2023

Neurodegenerativní onemocnění jsou spjatá s vyšším věkem. Z rizikových faktorů hraje roli genetika, věk, pohlaví a stupeň vzdělání. Jaké jsou nové poznatky a co pro sebe můžete udělat?

„V poslední době mě překvapila otázka významu genetiky a vrozených dispozic ve smyslu, jak moc jsme ovlivněni genetikou. Dlouho se mělo za to, že genetický vklad je jen částečný, ale my se teď vracíme i k tomu, do jaké rodiny jsme se narodili, jací byli naši předkové a jaké jsou naše vrozené schopnosti, nadání a podobně. To má pozitivní i negativní vliv. V průběhu života to můžeme ovlivnit,“ říká docent Robert Rusina, přednosta Neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Daleko více nemocí, než jsme si před pár lety mysleli, má vrozený podklad. Některé nemoci mají jen 5% genetický podíl, některé až 90% genetický podíl. Ten rozmach je velmi široký.“

Demence vzniká hromaděním buněk

„Neurodegenerativní onemocnění, tedy demence, jsou způsobená ukládáním určité bílkoviny do mozkové tkáně. Ta bílkovina má určitou funkci. Když doslouží, nahradí ji tělo novou bílkovinou a takhle se to opakuje. Nemoc vzniká, když se ta dosloužilá buňka nezačne odstraňovat a začnou se v mozku hromadit.“

Robert Rusina

Podle docenta to znamená, že pokud jeden rodič trpěl například Alzheimerovou chorobou, má potomek o polovinu vyšší pravděpodobnost než jiný člověk z populace, že ji bude mít taky. Ale neznamená to, že tuto nemoc zdědil z padesáti procent.

Trénujte mozek a nepodceňujte vysoký tlak

Z rizikových faktorů hraje roli genetika, věk, pohlaví (náchylnější jsou ženy) a stupeň vzdělání. „Podstatné jsou zájmy, aktivní život, sociální kontakt, chodit tedy mezi lidi, být zvídavý, mít pravidelnou životosprávu a mít otevřeného ducha vůči světu. Když budete mít pravidelný pohyb, byť i jen chodit na procházku, snižujete riziko infarktu myokardu. Podobným způsobem to chce i mozek,“ dává docent návod, jak snížit riziko výskytu demence.

Velký význam má správně léčený vysoký tlak. „Lidé s nedostatečně léčeným vysokým tlakem ve středním věku, to je 45 až 60 let, mají velmi vysoké riziko rozvoje demence nejenom vaskulární, ale i Alzheimerovy nemoci ve vyšším věku,“ varuje přednosta. „Ve středním věku je skutečně extrémně důležité dbát o svůj krevní tlak.“

V roce 2021 vznikla v Thomayerově nemocnici mozková banka, která umožňuje uchovávat vzorky mozkové tkáně pacientů zemřelých na neurodegenerativní onemocnění. „Umožňuje nám to další výzkum a posunuje naše znalosti. Bez této banky by nevznikly léky, které mohou pomoci. Musíme pochopitelně mít souhlas pacienta ještě za života.“

Alex Mynářová a docent Robert Rusina

Jaký je rozdíl mezi Alzheimerovou nemocí a demencí? Kdy zpozornět a jít k lékaři? Co je subjektivní paměťová stížnost? Jak je důležitá podpora rodiny? V jaké fázi se nachází biologická léčba? Poslechněte si docenta Roberta Rusinu v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.