ČETBA: Žít v Liberci. Poslechněte si vzpomínky disidenta Jana Šolce na dobu totality, normalizace a Sametové revoluce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Šolc, čestný občan Liberce a bývalý spolupracovník Václava Havla

Vysokoškolský pedagog, zakladatel Etického fóra ČR, disident, mluvčí libereckého Občanského fóra, polistopadový poslanec FS a spolupracovník Václava Havla je osobitým vypravěčem a pamětníkem událostí 20. století, kterých je nejen svědkem a účastníkem, ale v mnoha momentech i aktérem.

Jan Šolc se do poválečného Liberce dostal jako šestiletý kluk pražského lékaře povolaného na Liberecko k výkonu profese lékaře policejního. Ve svém rozhlasovém vyprávění, podobně jako v knize Žít v Liberci, reflektuje Šolc i svět viděný dětskýma očima, matné obrazy konce války prožité v Praze, atmosféru odsunu Němců v Liberci, pozdější okolnosti odsouzení otce v inscenovaném monstrprocesu a politickou perzekuci rodiny.

Rané dětství Jana Šolce. Fotografie z publikace Žít v Liberci – Vzpomínky

Prožijeme s ním i otcovu rehabilitaci v 60. letech, vzpomínky na studia, učitelskou praxi plnou nadšení pro Dubčeka a reformního optimismu přetnutého až zážitkem sovětské okupace Liberce, který mu však přinesl i první setkání s Havlem a Třískou. Budeme sledovat jeho cestu normalizací, disent a 20 let prožitých “za odměnu” v dělnických profesích i návrat do veřejného života a nejvyšší politiky po boku Václava Havla.

Kniha Žít v Liberci, z níž rozhlasový materiál vychází, líčí události od Janova dětství až po současnost nazírané sice subjektivním okem, ale s přehledem a nadhledem intelektuála a člověka mravního. Pozornému posluchači, věřme, neunikne ani nenápadné akcentování významu přátelství, dobra, slušnosti a vztažení těchto hodnot k aktuální situaci ve společnosti a politice i v kontextu 30. výročí Sametové revoluce.

Seriál memoárových rozhovorů na motivy autobiografické knihy PhDr.Jana Šolce Žít v Liberci poslouchejte každý pátek po 18. hodině v rámci pořadu Kultura pod Ještědem.

autor: David Hamr
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...