Češi už nevypijí tolik sladkých limonád, preferují vodu
Vypijeme méně sladkých limonád a víc vody, tak by se daly popsat chutě Čechů v posledních letech. Ukazují to data Českého statistického úřadu. Zájem o limonády klesá třeba i ve Spojených státech.
Jak ukazují nejnovější data společnosti Euromonitor, Američané loni utratili historicky nejvíc peněz za zdravější a méně sladké nápoje.
Například prodej minerálních vod vzrostl v posledních šesti letech skoro o 90 procent. Loni pak dosáhl více než 2,3 miliardy dolarů. Prodej ochucené, ale ne příliš sladké vody se zvýšil o 72 procent na víc než devět miliard dolarů.
Pitný režim: Co je málo? A co už moc?
Diskuse kolem toho, kolik tekutin vypít, jsou v kurzu. Do zájmu médií se téma dostává pravidelně během horkých letních dní. A zatímco někde se dočtete, že máme do těla dostat až čtyři litry denně, jinde najdete důrazné varování před podobným postupem a třeba i informaci, že vám stačí jen pár decilitrů. Shrňme si to základní…
V roce 2008 vypil každý Čech téměř 110 litrů limonád. Předloni to už ale bylo o téměř 20 procent méně, zhruba 89 litrů. V Česku klesá ale i spotřeba minerálních vod a jiných nealkoholických nápojů.
„V České republice se v roce 2017 vypilo 242 minerálních vod a nealkoholických nápojů. Nejvyšší spotřebu v historii jsme zaznamenali v roce 2008, a to téměř 300 litrů,“ popisuje pro Radiožurnál Tereza Lukavcová z oddělení statistiky zemědělství Českého statistického úřadu.
"Kohoutkovka" v restauracích stále oblíbenější
Jak se daří prodejům dalších nealkoholických nápojů, popisuje Mária Hukelová z výzkumné společnosti Nielsen: „Z koláče nealkoholických nápojů si nejvíce ukrajují minerální vody. Ve spotřebě tvoří 6 z 10 prodaných litrů. Více než jednu čtvrtinu pak tvoří sycené nealkoholické nápoje. A džusy tvoří sice jen osm procent z celkové spotřeby, ale v tržbách dosahují jedné pětiny.“
Někteří z konzumentů mohli přejít na obyčejnou kohoutkovou vodu, která se v posledních letech stává stále žádanější také v restauracích. A podle dřívějších údajů za rok 2017 také vzrostla spotřeba fakturované vody z vodovodů u domácností o 0,4 litru na téměř 89 litrů na osobu a den.
Je ale možné, že část lidí si začala taky vyrábět limonády doma. Roste totiž zájem o přístroje, díky kterým si nápoje s bublinkami, vyrobíme i doma.
Související
-
O vodě a o tom, jaký má být správný pitný režim v létě
POSLECHNĚTE SI: Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou z 26. 7. 2018
-
Pitný režim a správná strava jsou pro tělo důležité, silovým tréninkem podpoříte i pohybový aparát
Jak cvičit, aby tělo bylo zdravé a silné, a jak jíst, aby nám pokud možno co nejlépe a co nejdéle sloužilo?
-
Pitný režim: Káva i víno něj také patří, ale...
O dodržování pitného režimu už jste toho jistě slyšeli hodně. Doporučení minimálního a maximálního denního množství tekutin se ale dost liší. Liší se také ale naše ...
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka