Část měst v Libereckém kraji sníží koeficient daně z nemovitosti

20. červen 2024 13:48

Někteří lidé v Libereckém kraji by v roce 2025 mohli platit nižší daň z nemovitosti. Část měst plánuje snížit místní koeficient a lidem tak ulevit od vysokých nákladů. Kterých měst se to týká, zjišťovala redaktorka Kateřina Hartmanová.

Čtěte také

Nižší daň z nemovitosti by v 2024 mohli platit obyvatelé některých měst v Libereckém kraji. Radnice plánují snížit takzvané místní koeficienty. Reagují tak na vládní úsporný balíček, který tuto daň zvýšil o zhruba 80 procent.

Změnu vyhlášky schválili například v Semilech, kde se týká majitelů samostatně stojících garáží a taky rekreačních budov, tedy chat a chalup. Od roku 2025 se pro totiž sníží místní koeficient. Novou vyhláškou město reaguje na změny, které v dani z nemovitosti přinesl úsporný balíček vlády. Příjmy do rozpočtu města by měly klesnout o víc než půl milionu.

Semily ale nejsou jediné město v kraji, kde se místní koeficient změní, změnu místního koeficientu schválili taky zastupitelé Frýdlantu. Od roku 2025 bude místní koeficient na hodnotě 0,8. Obyvatelé tak zaplatí o pětinu míň. Podle starosty Dana Ramzera z ODS například lidé, kteří teď platí 900 korun, budou platit zhruba o 180 korun míň. Stejně jako v Semilech, vedení města argumentuje snahou snížit dopady vládního balíčku na obyvatele.

Naopak například Liberec od roku 2025 navýší koeficient pro průmyslové a obchodní oblasti, které působí zvýšenou dopravní zátěž. Ročně by tím město mělo získat dalších 40 až 60 milionů korun do rozpočtu.

Navýšení místního koeficientu připravuje taky Ústí nad Labem v sousedním kraji. Zastupitelé tam schválili navýšení koeficientu a nejvyšší hodnotu 5 pro někdejší hotel Máj na Severní Terase a také pro domy ve Sklářské ulici v Předlicích. Podle vedení města jde o alespoň částečné zaplacení zvýšených nákladů, které s některými budovami souvisí.

Spustit audio