Zúčastněte se průzkumu o životě Židů, kdo byl Gabriel Laub a jak mění nové technologie výuku o šoa
Zapojte se do evropského průzkumu o židovském životě. Před 25 lety zemřel mistr aforismů Gabriel Laub. A jak vyučovat o holokaustu, až odejdou všichni pamětníci?
EU zkoumá, jak vnímají evropští Židé antisemitismus
Úplně poprvé se Česká republika letos zapojí do průzkumu, který mapuje život Židů v evropských zemích. Od 25. ledna tak čeští Židé mohou odpovídat na otázky o tom, jak se jim u nás žije a zda a jak vnímají antisemitismus. Agentura Evropské unie pro základní práva průzkum provádí v některých zemích letos už potřetí. Terezie Jirásková mluvila s vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd Pavlínou Tabery, která je zodpovědná za českou část průzkumu.
Proč se výzkum provádí? Kdo se ho může zúčastnit? A na jaké otázky budou respondenti odpovídat? Poslechněte si Pavlínu Tabery.
Aforista Gabriel Laub
„Čas lidského života je kruh, ale nedovírající se a hodně šišatý.“ To je jeden ze stovek aforismů esejisty a překladatele Gabriela Lauba. V pátek 3. února uplyne 25 let od jeho smrti. Jeho medailon připravil Leo Pavlát.
Odkud Laub pocházel? Jaký význam má pro české prostředí? Dozvíte se i to, jak Leo Pavlát vzpomíná na společná setkání.
Výuka holokaustu a nové technologie
Může při výuce o holokaustu pomoci virtuální realita, nebo dokonce holografické zobrazení pamětníků? Centrum vizuální historie Malach připravuje na 30. ledna konferenci, na které se bude mluvit právě o tom, jak přístup k vyučování o holokaustu mění nové technologie. O programu akce a otázce přístupu ke svědectví přímých účastníků šoa si povídala Anna Jurečková s koordinátorkou Centra vizuální historie Malach Karin Hofmeisterovou.
Jak tedy dnes vyučovat o holokaustu? Lze při výuce využít možnosti nových technologií? A jak letos dopadla komiksová soutěž Centra vizuální historie Malach?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka