Zkoumám náhodu, říká umělec Petr Nikl, který vystavuje v liberecké galerii

18. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Všestranný umělec Petr Nikl neváhal ani vyzkoušet klobouk redaktorky Lucie Fürstové

Galerie Prostor 228 v Liberci vystavuje obrazy Petra Nikla. Všestranný umělec se představuje jako malíř. Do Liberce přivezl svou současnou tvorbu. Využívá při ní rýžový papír, tuš a prvek náhody. Svou výstavu Petr Nikl zahájil vlastním hudebním vystoupením.

Malý labyrint liberecké galerie poskytnul prostor pro hudební vyjádření umělcových pocitů hned na začátku výstavy, kterou kdybychom chtěli laicky shrnout a popsat, můžeme použít jen pár slov – rýžový papír a tuš.

Podívejte se, jak umělec hudebně vyjádřil své pocity hned v úvodu výstavy.

„Zkoumám náhodu,“ říká autor výstavy Petr Nikl a pokračuje: „zkoumám to, když vypustím touhu po nějakém námětu, nějakém tvarosloví, nechám se překvapit, co samotná tekutina na rýžovém papíře dělá.“

Název dostane práce často až dodatečně

Dílo umělce Petra Nikla

Sám umělec říká, že jednotlivé práce výstavy nemají své názvy. „I když pro sebe jim ty názvy ex post dávám, co mi ty skvrny asi tak připomínají. Baví mě to, to rozpíjení je velmi organické, připomíná různé biologické útvary a rukou by se to nedalo napodobit,“ uzavírá Petr Nikl.

Výstava potrvá v galerii Prostor 228 až do konce letošního roku.

Obrazy Petra Nikla vystavuje liberecká galerie až do konce letošního roku
Spustit audio