Ženské srdce bije rychleji a za život vydá až o polovinu víc tepů než mužské
Srdce je úžasný orgán, a tak mu věnujeme tento díl pořadu Vesele a zdravě. Víte, že ženské srdce bije rychleji a mužské je zase o 50 gramů těžší? A víte, jak si správně měřit tlak?
„Lidé se domnívají, že srdce leží vlevo. Ale když vezmeme zatnutou pěst a přiložíme ji na prsní kost, zjistíme, kde tak zhruba srdíčko leží,“ popisuje doktorka Kateřina Cajthamlová.
Srdce se ročně ozve skoro 36milionkrát. Ženské srdce přitom bije rychleji. „Nevím, proč to tak přesně je. Jsme menší, i srdce je menší, ale zase žijeme déle. Takže když spočítáme počet tepů za život, žena jich vyprodukuje zhruba o polovinu víc.“
Víte, že
- Mužské srdce váží kolem 350 g a ženské jen kolem 300 g a je velké asi jako zatnutá pěst.
- Muži mají kolem 5,5 litrů krve, ženy asi o litr méně.
- V těhotenství je možné zaslechnout srdce plodu už kolem 7. týdne.
- Denně naše srdce vyrobí dostatek energie na to, aby dokázalo pohánět kamion na trase dlouhé až 32 km.
- Tlak, při kterém vychází krev z levé komory do srdečnice, se dá přirovnat rychlosti 40 km/h. „Proto to tak buší do těch chlopní, a my to můžeme slyšet fonendoskopem.“
Bušení srdce
Tlukot srdce většinou nevnímáme. „Pokud to začne být pro člověka obtěžující, je potřeba se nechat vyšetřit. Zjevné bušení je po námaze, když třeba vyjdeme schody, nebo když se emocionálně rozrušíme. To jsou nevýznamné formy. Zrychlení srdečního rytmu v rámci nemoci pak může být způsobené anemií nebo poruchou štítné žlázy. Tam už může jít o nějakou formu arytmie,“ vysvětluje lékařka.
„Bušení před spaním může způsobovat krční páteř nebo příliš kávy či alkoholu. Výkyvy tepů mohou být také v souvislosti s hormony, zejména u žen, které jdou do klimakteria.“
Jak si správně měřit tlak
Tlak se u většiny lidí začne měnit po 40. roce života. „Častým prvním příznakem bývá bolest hlavy, může být zarudnutí v obličeji, viditelné tepání karotických tepen na krku nebo i krvácení z nosu.“
Pokud dostanete léky, měli byste si tlak měřit pravidelně 2x denně. „Je důležité být před tím minimálně 10 minut v klidu a měřit se vsedě a ve stejnou denní dobu. Jinak jsou měření zkreslená.“
Jak se starat o srdce
Srdci prospívá pohyb. Někdo může mít i tzv. líné cévy. Tady kromě aerobního cvičení pomáhá posilování.
Pro zlepšení žilního odtoku zase pomáhají jednoduchá cvičení, která masírují žíly:
1/ Stojíme a přesouváme váhu z jedné nohy na druhou.
2/ Stojíme a střídavě si stoupáme na špičky a na paty.
Dále platí:
- Choďte na preventivní prohlídky.
- Měřte si krevní tlak.
- Udržujte dostatečnou míru fyzické aktivity. Účinný pohyb se pohybuje kolem 12 hodin týdně, to vychází na hodinu a půl svižné chůze nebo jiného pohybu každý den, tři hodiny v sobotu a tři hodiny v neděli.
- Málo solte.
- Dostatečně pijte, vyhýbejte se alkoholu.
- Nekuřte.
Pamatujte si, že smích a legrace trénuje i srdeční sval a pomáhá uvolnit stresovou situaci, která srdíčku může škodit.
Dá se sledovat tlak i přes chytré hodinky? Jak je to s pícháním u srdce, proč se to děje? Poslechněte si rady doktorky Kateřiny Cajthamlové na vaše dotazy v pořadu Vesele a zdravě.
Dotazy do vysílání můžete posílat předem přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.