Zakladatel Amfory Petr Salava: Zápasy většinou končí divokou remízou, vozíme si dobrého rozhodčího

9. únor 2022

Moderátor a fotbalový nadšenec, který učil fanoušky mexickou vlnu, Petr Salava, je zakladatel slavného klubu Amfora a v době covidu napsal knihu. „Bylo to pozitivní východisko z nouze,“ říká.

O Petrovi Salavovi můžeme bez nadsázky říct, že je muž mnoha profesí. Od roku 1980 je diskžokejem, a pokud je příležitost, stále obráží diskotéky. Je také producent a scenárista, produkuje kulturní i sportovní akce. Nevědomky mu pomohl otec, který ho ve čtrnácti letech posílal na úřady vyřizovat různé záležitosti. „V té době jsem asi objevil, že když to umím vyřídit, tak asi umím i něco zorganizovat.“

Je rád mezi lidmi, ale zároveň umí být sám. „Samotu i vyhledávám. Jako producent jsem na place 10-12 hodin v kuse, tak pak opravdu rád odcházím do klidu domova.“

Amfora baví i pomáhá a je splněný sen

Narodil se v Nymburku a bylo pro něj nepředstavitelné, že by se někdy osobně znal s Jiřinou Bohdalovou nebo Karlem Gottem. Ale byl to jeho sen. „Jako kluk jsem hrál závodně fotbal, ale neměl jsem na to stát se profesionálním fotbalistou. Tak jsem si pomohl sám a fotbalový klub jsem si založil.“ Slavná Amfora sdružuje úspěšné osobnosti našeho kulturního i sportovního života, existuje už 48 let a Petr Salava je jejím prezidentem. „Chtěl bych to dotáhnout do té padesátky.“ S Amforou navštívili 34 zemí. V Kambodži se jim dostalo i královské audience.

Smysl těchto zápasů je lidi pobavit a vybrat peníze na dobročinné účely. „Pomoc Amfory je zásadní, za bezmála půlstoletí se už vybralo desítky milionů. Výtěžek jde vždy na konkrétní věc, teď vybíráme pro Hamzovu odbornou léčebnu v Košumberku.“ Zápasy většinou končí divokou remízou. „Vozíme si dobrého rozhodčího, což je záruka dobrých statistik, které jste si připravila,“ usmívá se na moderátorku.

Psaní mu pomohlo zlepšit náladu

I vzhledem k tomu, že se v showbyznysu pohybuje už skoro půl století, využil koronavirovou krizi k napsání knihy. „Poslední dva roky byly velmi kruté, pokud jste zvyklý každý den něco vytvářet a pokaždé v jiné profesi, tak na mě opravdu padla chmurná nálada. Chtěl jsem se z toho dostat a našel jsem to v psaní.“ Impuls ale dostal až v momentě, kdy si šel koupit uzené maso. „Ptal jsem se, co jsem dlužen, a pán mi řekl, že to je dobrý, že vyrůstal na mých diskotékách, ať to nechám. Tak tímhle příběhem jsem začal, je to hned jako první kapitola.“

Kniha se jmenuje Zápisky o válce koronavirové, jsou to krátké povídky a už teď má nabídku od nakladatele na další pokračování. „Vzpomínám na to, kdy covid nebyl, ale zároveň ani tomuto tématu se nevyhýbám. Kniha byla pozitivní východisko z nouze.“

Alex Mynářová, Petr Salava a jeho kniha Zápisky o válce koronavirové

Převezmou jeho děti štafetu Amfory? Co o Amfoře prohlásil Karel Šíp? Proč chtěl odmítnout cestu v limuzíně a proč se dnes těžko shánějí soupeři? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.