Zákaz brát vodu na zalévání z potoků platí na Českolipsku dál. Nepomohly ani nedávné deště

2. srpen 2013

Říčky a potoky na Českolipsku jsou kvůli vedrům téměř vyschlé. Už minulý týden proto úřady zakázaly zalévat vodou z potoků zahrádky. Nic na tom nezměnily ani deště, které přišly začátkem tohoto týdne. I když je to pro zahrádkáře komplikace, zákaz respektují.

„My tedy máme každý sudy u okapů. Každý si takhle dáváme tu dešťovku z těch sudů. Už se také každý bojí si tam dát najednou čerpadlo. To už tady není, jako to bývalo,“ říká jedna z obyvatelek Bukovan u Nového Boru.

Dobranovský potok, který protéká obcí Bukovany, je na tom ještě poměrně dobře ve srovnání s potokem Šporka, který protéká Novým Borem. Tam jsou vidět kameny, které za normálních okolností kryje voda, a ostrůvky hlíny s uschlými rostlinami.

Zákaz čerpání vody pro zalévání zahrad se týká třeba i Boberského nebo Kamenickošenovského potoka, celkem platí pro šest toků na Novoborsku a jedenáct na Českolipsku, včetně řeky Svitávky.

„Tím hlavním důvodem bylo samozřejmě to současné počasí, které panuje, a to sucho, které zapříčiňuje to, že jednotlivé toky tady na Novoborsku vysychají. Pokud mohu říct, tak současný stav je opravdu minimální stav vody. Další pokles vody by znamenal ohrožení celého ekosystému," říká mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Podle zoologa Zdeňka Vitáčka by nerespektování zákazu mohlo vést k velkým škodám.

„Když se jedná třeba o zahradní kolonii, tak potom se nejedná o kbelíky a desítky litrů, ale o desítky a stovky kubíků. I na vodních plochách, na rybnících dochází k takzvanému zahušťování organismů, takže tam dochází třeba k rozvoji sinic a může to dojít až k jakémusi zvrácení toho ekosystému, a může to končit tím, že tam začnou z důvodu nedostatku kyslíku třeba hynout ryby, raci a podobně,“ vysvětluje Vitáček.

Zákaz platí do odvolání.

Spustit audio