Voda na bývalém koupališti v českolipské Dubici je plná sinic. Lidé se tam přesto koupají a riskují své zdraví

3. srpen 2015

Z bývalého areálu českolipského koupaliště v Dubici je už několik roků pouze odpočinková zóna. I když tam stále vodní plocha existuje, voda je plná sinic i dalších mikroorganismů a nevhodná ke koupání. Přesto lidé v teplých dnech do areálu chodí a koupají se, přestože pobyt v takové vodě představuje zdravotní riziko.

Lidé navštěvují areál bývalého koupaliště v českolipské Dubici. Voda ale není určená ke koupání a areál se využívá jen jako volnočasový. Jednou z těch, kdo do míst chodí je Lucie Křimská.

„Byla jsem tady minulou středu s maminkou. Maminka se ve vodě koupe, ale potom chodí vždy pod sprchu. Ostatní lidé také chodí do vody, ale pak se vždy osprchují.“ Podle ní si lidé zdravotní riziko uvědomují. „Jsou tu vyvěšené rozbory vody a lidé to čtou. Přesto ale chodí do vody.“

„Pokud bych měla vodu hodnotit pouhým okem, tek je nevhodná ke koupání. Průhlednost je malá a co se týká poslední analýzy, tak potvrdila masivní výskyt sinic. Limit máme sto tisíc buněk na mililitr, tady se objevuje osm set padesát tisíc buněk na mililitr,“ říká vedoucí českolipské komunální hygieny Pavla Procházková a dodává, které organizmy jsou dominantní: „Určitě to jsou sinice, to znamená cyanobakterie. Objevují se tu zelené a hnědé řasy, rosivky, bičíkovci a podobně.“

Sprchy a kohoutky pro opláchnutí v areálu bývalého koupaliště v České Lípě  - Dubici

Pavla Procházková nabírá do průhledné PET lahve vodu z bývalého koupaliště. Je to jednoduchý test. Nabraná voda se nechá deset minut na slunci, pak se v horní části oddělí sinice, které se vznášejí na povrchu a na dno padají řasy. Po pěti minutách už je patrné, jak sinice stoupají na hladinu. Koupat se v takové vodě představuje zdravotní riziko.

„Pokud jsou to astmatici nebo alergici, tak se doporučuje po vykoupání ihned osprchovat. V žádném případě se člověk nesmí po výstupu z vody otřít ručníkem. Utíráním se mechanicky poškodí buňky sinic a jejich toxický obsah se dostane na kůži.“

Podle Pavly Procházkové je daleko větší riziko, když si plavci takové vody loknou. „Po pozření té vody dochází k bouřlivým reakcím, hlavně u dětí. Následují střevní problémy a jsou to pak nepříjemné důsledky.“

Spustit audio