VIDEONÁVOD: Jak na natáčení s dronem

8. srpen 2019

Létání dronem je čím dál více populární. Vedle požitku z létání umožnují lepší drony i pořízení kvalitních leteckých snímků, čehož při své práci využívá i liberecký kameraman Pavel Chobot.

Podle libereckého profi pilota dronu je při létání vždy třeba respektovat legislativu, bezpečnost a soukromí těch, které svým natáčením ovlivníme.

Při profesionálním a komerčním natáčení dronem je také třeba mít oprávnění na letecké práce, jinak hrozí vysoká pokuta. V současné době se ale připravuje novela, která bude vyžadovat příslušná letecká oprávnění i pro takzvané hobby piloty.

Podle Pavla Chobota drony jednoznačně ulehčují práci nejen profesionálním kameramanům, ale také například architektům či serverům, které vytváří mapy. Záběry, které se dříve točily z vrtulníku nebo na takvzvaných kolejích lze totiž v dnešní době podstatně snáze a levněji pořídit za pomoci těchto bezpilotních prostředků. 

autoři: David Hamr ,

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.