VIDEO: Moderní brýle z lyží i snowboardů vyrábí Jakub z Liberce

21. prosinec 2017

Z lyží i snowboardů dokáže vyrobit brýle. Jakub Neufuss z Liberce chtěl přestat nosit své kontaktní čočky, nemohl ale sehnat brýlové obroučky, které by mu seděly. A tak se rozhodl, že si je vyrobí sám.

Protože Jakub Neufuss nemá rád obyčejné věci a je vášnivý sportovec, vymyslel a vyrobil brýle z lyží. Postup při výrobě obrouček dlouho vylepšoval, dnes už je dokáže vytvořit se snowboardů, běžek i sjezdovek.

Nápad vznikl i proto, že Jakub je vášnivý snowboardista. „Hory prostě miluju, jízda v prašanu, to je něco nepřekonatelného,“ říká. Když s výrobou netradičních brýlí začínal, tatínkovi zničil řadu pracovních nástrojů. „Je to pravda, ztupil jsem mu hoblici a všechny kotouče,“ popisuje Jakub.

Nařezané kousky lyží se poskládají na sebe, slepí se, a pak se z nich řežou plátky. Jak se brýle z lyží a snowboardů vyrábějí, se podívejte na videu:

„Drážka musí být krásně vybroušená, abych ulehčil práci optičce. Klasické brýle jsou zasklené během deseti minut, ale s těmi mými je práce i na dvě hodiny,“ popisuje Neufuss, který sní o tom, že by jednou vyrobil brýle třeba ze snowboardu nějakého slavného závodníka.

Dílnu na tvoření neobvyklých brýli má Jakub v libereckých Vratislavicích
autor: Lucie Fürstová | zdroj: Český rozhlas Liberec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.