Vašo Patejdl: Sláva Elánu mě semlela. Netušil jsem, jestli se do kapely ještě někdy vrátím
Vašo Patejdl stál u zrodu legendární kapely Elán, pro kterou složil nespočet hitů. Do hudebních výšin je pak vystřelila skladba Kaskadér. „Ani nás to nepřekvapilo, protože jsme si za tím šli,“ říká v pořadu Alex a host.
Vašo Patejdl coby čtrnáctiletý mladík spoluzakládal v roce 1968 kapelu Elán a vypráví, jak už tenkrát byli s klukama muzikou úplně pohlceni. „Naši s námi neměli vůbec starosti. Buď jsme si vyráběli na koleně repráky, nebo byli někde ve zkušebně. Pak jsme už jako patnáctiletí hráli někde ve vinárně – samozřejmě za dohledu rodičů – a vydělávali si první peníze na mikrofony a aparaturu.“
Do povědomí veřejnosti se dostali začátkem 80. let, když na největší československé hudební soutěži Bratislavská lyra '80 získali Stříbrnou lyru se svou skladbou Kaskadér. „Vždycky jsme se snažili udělat hit, který by nás proslavil, a ono se nám to podařilo. Ani nás to nepřekvapilo, protože jsme svoji kariéru budovali. Šli jsme si za tím,“ vzpomíná.
Odchod z Elánu
Přestože kapelu Elán spoluzakládal, v roce 1985 z ní odešel a vydal se na sólovou dráhu. „Za tím, že jsem odešel, nebyl žádný problém v kapele. Vadilo mi něco jiného. Stali jsme se slavní díky písničce Kaskadér a ty další roky nás semlely. Bylo hodně koncertů, spousta cestování a nahrávání. Ta sláva mě přestala bavit a dal jsem výpověď,“ přiznává.
Když odcházel z kapely, netušil, jestli se do ní ještě někdy vrátí. „Tehdy jsme nikdo nevěděli, co bude dál. Kluci za mnou ale po půl roce přišli, že by chtěli obnovit značku Elán, a zeptali se mě, jestli s tím souhlasím, a já samozřejmě neměl nic proti. Nečekal jsem ale, že se tam někdy vrátím a že budeme fungovat ještě padesát roků po založení.“
V době, kdy nebyl součástí kapely, zůstával s ostatními členy dál v kontaktu a vzájemně se podporovali. „Všichni jsme žili v Bratislavě a potkávali jsme se na různých festivalech, dokonce jsem s nimi nahrával ve studiu. A oni mi také pomáhali – Jano mi nahrál nějaké kytary do hudby k filmu Fontána pro Zuzanu. Občas jsme se šli vzájemně podívat na svoje koncerty. Zůstali jsme kamarádi.“
Velký návrat
V roce 1996 se do Elánu vrátil a natočili úspěšné album Hodina pravdy. „Kluci připravovali nějaké turné, tuším k patnáctému výročí profesioální dráhy Elánu, a pozvali všechny bývalé členy. Přijel dokonce Zdeno Baláž z Austrálie nebo Juraj Farkaš z Ameriky. Turné skončilo a já už tam nějak zůstal,“ směje se.
„Zjistil jsem totiž, že už to není tak náročné. Když jsem odcházel, tak jsem skoro vůbec nebyl doma, byl jsem stále na cestách a teď se i kluci trochu uklidnili. Turné bylo třeba deset dvacet koncertů a konec. Pak se šla točit deska, ke které mě pozvali, a tak jsme se dali zase do kupy a já tam zůstal doteď.“
Elán teď sice čtyři roky nekoncertuje, ale Vašo Patejdl k tomu říká: „Nikdy neříkej nikdy. Jožo už několikrát veřejně řekl, že Elán končí, ale pak vždy přišlo nějaké další poslední turné. Phil Collins pro to má pěkný název ‚první poslední turné‘,“ směje se. „V roce 2018 jsme oslavili padesáté výročí vzniku Elánu a uvidíme, co přinese budoucnost. Nic není definitivní.“
Co nastartovalo jeho sólovou dráhu? Jak si vysvětluje úspěch muzikálu Jack Rozparovač v Soulu? Jaké byly nejhorší chvíle Elánu? Na čem v současné době pracuje? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.