Vánoční ozdoby ze skleněných perliček z Poniklé jsou na seznamu UNESCO

18. prosinec 2021

V loňském roce se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dostal další český unikát: ruční výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí. Ta má od 19. století tradici v Podkrkonoší, především v obci Poniklá.

Původně se v Poniklé z perliček dělala bižuterie, ale když se v 19. století rozvinula móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě andělé a hvězdičky.

Celá výroba – foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž – probíhá dodnes ručně a je organizována faktorským způsobem.

V Poniklé v Podkrkonoší ji udržují manželé Marek a Barbora Kulhaví. Nasajte kouzlo výroby foukaných sklených vánočních ozdob v reportáži.

Ozdoby z perliček z Poniklé
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?