V Liberci mohou pacienti zjistit, jestli potřebují antibiotika. Často je totiž užívají chybně

18. listopad 2013

Čtyři liberecké lékárny se zapojily do kampaně Antibiotický týden, která chce upozornit na nesprávné užívání těchto léčiv. V areálu liberecké nemocnice, na Broumovské, na náměstí Míru a v ulici Vrchlického tak lékárníci pacientům vysvětlují, že antibiotika jsou proti virům bezmocná.

Do lékárny v areálu liberecké nemocnice přišla také paní Lucie. Má angínu, na kterou jí lékař předepsal penicilin.

„Když mi doktor řekne – běžte domů, vyležte se, a vím, že to je na 14 dní, tak je to pro mě prostě nepřijatelné. A pokud mi nabídne antibiotika a vím, že budu za týden zdravá, tak se přiznám, že tomu dám přednost,“ vysvětluje.

Antibiotikům se nebrání ani paní Renata. „Pokud jsme opravdu hodně nemocní, tak samozřejmě bereme antibiotika. Měli jsme období, že byly děti hodně nemocné a dostaly antibiotika asi třikrát do roka. Měly tu obranyschopnost dost omezenou, pak byly hodně nemocné,“ připouští.

Naopak paní Zuzana antibiotika téměř neužívá: „Antibiotika beru opravdu jako poslední možnost, když to opravdu tvrdě nařídí doktor, jinak sama bych si je určitě nenaordinovala.“

A paní Mirka zase dává přednost alternativní léčbě. „Používáme hodně bylinkové sirupy a ony jsou opravdu i do léčby psychiky, i do léčby tělesné schránky. A fungují. Věřím tomu a léčím tím celou rodinu,“ upozorňuje.

Snižuje se jejich účinnost

Cílem kampaně Antibiotický týden je upozornit na hrozbu ztráty účinnosti antibiotik. Podle šetření České lékařské komory je totiž užívá zbytečně více než třetina pacientů. Často se dokonce stává, že si sami naordinují antibiotika z domácích zásob.

„I k tomu směřuje tento týden v lékárnách, vysvětlit pacientům, aby rozhodně nepoužívali něco jako antibiotika ze starých zásob, které naleznou doma. Účinnost toho antibiotika už určitě nebude splňovat požadavky,“ varuje lékárník Martin Mísař.

Čtěte také

Každý zájemce si teď může v lékárně vyplnit dotazník, který prověří jeho znalosti v oblasti užívání antibiotik. Zároveň se může podrobit testu, který z kapky krve během pár minut odhalí, jestli jsou pro pacienta antibiotika vhodná.

„Během několika minut můžou mít výsledek, ve zjednodušeném provedení, zdali jejich onemocnění je virového, nebo bakteriálního původu,“ popisuje Martin Mísař.

Mnohdy se pacienti na svém lékaři antibiotik přímo domáhají. Mylně se domnívají se, že jimi lze léčit i chřipkové onemocnění, bolesti kloubů nebo virózu. Nesprávným užíváním antibiotik se bakterie, které nemoc způsobují, stávají odolnými. Může se prodloužit doba nemoci, případně dojít k úmrtí.

V Ústí nad Labem se do akce zapojily také čtyři lékárny, a to v Krušnohorské ulici, Beethovenově, na Mírovém náměstí a na Stříbrníkách.

autor: Eva Malá
Spustit audio