V korunách stromů v Oseku na Teplicku je radost zabloudit. Užít si tam můžete trojrozměrné bludiště
Když se člověk vydá někam na výlet, obvykle bloudí nerad. Ale v lanovém parku v Oseku na Teplicku v Ústeckém kraji, konkrétně v jeho 3D bludišti v korunách stromů si bloudění užije úplně každý. A to nejen děti, ale i dospělí. Navíc je to místo, které získalo první místo v soutěži Dřevěná stavba roku 2020.
110 metrů dlouhá trasa ve dvou patrech, 15 přestupních domků, bezpečnostní zábradlí a ochranné sítě. To je dobrodružná pouť umístěná v korunách stromů. Do trojrozměrného bludiště mohou děti od dvou let do 18 let a dokonce i dospělí, protože nosnost lávek je do sta kilogramů.
Pod bludištěm je vytvořený skatepark pro bikery, hned vedle přírodní hřiště s cvičebními prvky a o pár metrů dál pak devítijamkový minigolf v krásném prostředí s květinami a okrasnými keři.
Pro vodomily je v Oseku k dispozici přírodní koupaliště s plochou zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních. A navíc nádherně čistou vodou. Běží tu totiž trvalá filtrace, a tak se během každých dvou dnů voda kompletně vymění. Malou hrází je koupaliště oddělené od Velkého oseckého rybníka, který je majetkem Českého rybářského svazu. Ale i „nerybáři“ se mohou pokochat pohledem na kachny nebo labutě.
Atrakcí je v Oseku opravdu hodně. A návštěvníci mohou využít i autokemp, který sousedí s veřejnou pláží. O kvalitě jeho služeb svědčí fakt, že osecký kemp tři roky za sebou získal zlatou medaili jako nejlepší kemp v Ústeckém kraji.
A kdo si dostatečně užije bludiště, minigolf i koupaliště, tomu Osek a jeho bezprostřední okolí nabídne další tipy na výlet. Například zdejší cisterciácký klášter z konce 12. století nebo jednu z největších hradních zřícenin ve střední Evropě - hrad Rýzmburk, dále pak rozhlednu jménem Vlčí hora, staré důlní dílo Čertí díra, zámek v nedalekém Duchcově a řadu dalších.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.