V Hvězdárně a planetáriu v Teplicích uvidíte nejen noční hvězdné nebe ale i Slunce
Hvězdárna a planetárium v Teplicích na severu Čech nabízí návštěvníkům úchvatné pohledy. Jak na noční oblohu, tak i na naši životadárnou hvězdu – Slunce. Zdejší dalekohled vybavený speciálními filtry umožňuje prohlédnout si bezpečně nejen Slunce jako takové, ale i zajímavé jevy, které se na něm odehrávají. Fakulová pole, protuberance nebo skvrny.
A díky speciálním programům a videoprojekcím můžete vidět jak Slunce, tak i hvězdy, i když je zataženo. Do programu hvězdárny a planetária patří i pohádky pro nejmenší, samozřejmě s hvězdnou tematikou. Exkurze doplňují výuku na základních i středních školách.
Teplická hvězdárna má i vědecké poslání, dlouhodobě se věnuje pozorování zákrytů hvězd planetkami. V roce 2015 se k této činnosti přidala i astrometrie planetek a komet, kdy je možné díky novým technologiím zpřesňovat dráhy nedávno objevených objektů.
Od roku 2016 se navíc účastní projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a sleduje kosmické smetí na oběžné dráze Země. V druhé polovině roku 2020 byl zahájen další odborný program věnovaný pozorování a zakreslování slunečních skvrn.
Pozorování pro veřejnost má svůj řád. Pravidelné dny a časy najdete na webu teplické hvězdárny. Určitě by stálo za to ji navštívit například v době mezi 11. a 13. srpnem, kdy letos vrcholí meteorický roj nazvaný Perseidy. „Padající hvězdy“, ve skutečnosti jen kosmický prach, neboli drobné částečky, které se rozžhaví a rozsvítí při průletu atmosférou, prý plní lidská přání. Perseid by mělo být víc než sto za hodinu. To by v tom byl čert, aby se nějaké to přání nesplnilo.
O soutěži
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.