V geologické zahradě frýdlantské lesnické školy se můžete seznámit s typickými horninami Libereckého kraje

21. září 2015

Víte, které horniny jsou typické pro Liberecký kraj? Patří mezi ně například liberecká žula, typická svým narůžovělým zbarvením, čedič, nebo také tanvaldský granit. Na jednom místě je najdete v areálu Střední školy hospodářská a lesnické ve Frýdlantu. Venkovní geologická expozice dává jedinečnou možnost seznámit se s horninami a geologickými procesy, které v daleké i bližší minulosti budovaly podloží a reliéf Libereckého kraje.

Přírodovědné předměty na škole učí pan Miroslav Kudrna, který měl geologickou zahradu na starosti a vystavěl jí.

„Cílem bylo obohatit zahradu o geologickou expozici a přijít s novou pomůckou do výuky - například do předmětů biologie, ekologie a geografie. Jsou zde k vidění především horniny, které se dají najít v Libereckém kraji, máme tu ale i horniny z Královehradeckého kraje.“

Studenti představují své oblíbence mezi kameny

Studenti u popisků jednotlivých kamenů geologické zahrady

Aničce Heinzlové z druhého ročníku se nejvíc líbí hořický pískovec. „Já mám ráda Hořice, protože tam bydlí moje sestra. Takže vím, jak vypadá a které sochy tam jsou různě postavené, protože v Hořicích je významný park a moc se mi tam líbí. Hořický pískovec je křemenný, jemnozrnný, je v různých odstínech žluté, růžové a červenohnědé barvy.“

V zahradě se nachází i křemenný pískovec, krystalický vápenec, znělec, melafyr a třeba také čedič, u kterého stojí Kristýna Doležalová. Ta si vybrala čedič. „Mně se tahle hornina vždy líbila a zrovna tento čedič pochází z nedalekého lomu v Krásném Lese. Je velmi zajímavý svou barvou - černou a šedou. A tady také můžete vidět, jak vypadá v zemi, jak je to tady obroušené. A může mít průměr až půl metru.“

U liberecké žuly, která je tady v kraji známá kdekomu, stojí Daniel Pošvic. „Je to nejznámější kámen v této oblasti. I vzhledově se mi líbí. Je velmi oblíbený mezi projektanty a staviteli.“

Liberecká žula se od těch ostatních dost liší. „Liší se vysokým obsahem draselného živce, který hornině udává narůžovělou barvu. U ostatních převládá šedá barva.“

Do konce školního roku přibydou další zajímavé expozice

Geologická zahrada není posledním vaším počinem. Co by v ní v budoucnu mělo ještě být? „V tomto školním roce bychom chtěli zahradu vybavit o amfiteátr, vytvořit ornitologickou expozici a bylinkovou zahradu,“ odpovídá Miroslav Kudrna.

Na pozemku školy stojí i meteorologická stanice s webovou kamerou. Slouží především meteorologům, studentům, ale i ostatním, kteří dostanou i odborný výklad.

autor: Eva Malá
Spustit audio