Už verbujú aneb Verbuňk, tanec bohatýrů

3. červenec 2021

Verbuňk, furiantský a ryze mužský tanec, který má domov na Slovácku a který je natolik unikátní, že byl v roce 2005 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tvoří ho zvláštní sestavy kroků, skoků, otoček a piruet, které si každý tanečník sestavuje sám a které vyžadují fyzickou zdatnost, kondici a smysl pro rytmus.

Verbíř musí umět hospodařit i s dechem, protože tanec se zrychluje a také skvěle zpívat, protože každou sloku písně předzpívává. Kořeny verbuňky byly položeny v první polovině 18. století při odvodech rekrutů na vojnu a dodneška se udržel na elém Slovácku. V každé části jej ale muži tančí trochu jinak, proto je tak atraktivní a pestrý, a proto se každý rok v rámci Mezinárdního folklorního festivalu ve Strážnici koná finále celonárodní soutěže o nejlepšího verbíře.

Letošním vítězem se stal Jakub Říha ze Strážnice. A nejen s ním, ale i s etnografkou Jarmilou Teturovou, ředitelem Národního ústavu lidové kultury Martinem Šimšou a nejlepšími tuzemskými verbíři novodobé historie jsme si povídali.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...