Úterní Noční linka: Znáte svoji hodnotu?

11. červen 2019

Zažili jste jako dítě nepodmíněnou lásku? Je vám vlastní zdravá sebedůvěra, sebeúcta a sebevědomí? Nebo jste sebehodnotu museli sami složitě hledat v průběhu života a dodnes žijete s pocitem, že vše si musíte zasloužit a zavděčit se svému okolí?

Hodně lidí se domnívá, že naše hodnota jako člověka souvisí s tím, co dokážeme, zvládáme, kolik peněz vyděláme, nebo jak dobře plníme jednotlivé funkce v našem životě. Je to omyl. Naši skutečnou hodnotu určuje pomyslná trojnožka sebedůvěry, sebeúcty a sebevědomí, respektive to, jak nám tyto věci vštípili v dětství rodiče, případně jak jsme si je dokázali později vybudovat vlastními silami. Všechny části téhle trojnožky vyrůstají ze sebepřijetí, které se získává v dětství prostřednictvím toho, jestli nás rodiče dokázali milovat láskou podmíněnou nebo nepodmíněnou. Zatímco nepodmíněná láska nehledí na vzhled, problematickou povahu nebo výši IQ, podmíněná láska je dávána najevo jen při určitém chování dotyčného, v tomto případě dítěte. Je mu odmalička podprahově vštěpováno: Když nebudeš tatínka a maminku zlobit a budeš se dobře učit, budeš milované. Do dospělosti si pak neseme snahu potlačovat své negativní stránky a emoce, snažíme se působit bezproblémově, snažíme se přizpůsobovat okolí, třeba až k naprostému popření vlastní podstaty osobnosti. Cesta zpět, k nalezení vlastní sebehodnoty, je pak velmi náročná. Prošli jste i vy takovou cestu? A prošli jste ji úspěšně? Jak se změnil váš život, když jste si svou sebehodnotu uvědomili?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.