Úterní Noční linka: Místa, kde kdysi žili lidé

24. září 2019

Znáte místa, kde kdysi žili lidé a dnes už nežijí, protože z nějakého důvodu odsud lidé odešli, či byli vysídleni? Jak na vás taková místa působí?

Letošní dovolenou jsem prožila v nejvýchodnější části Slovenska, v bukových pralesích Národního parku Poloniny. V oblasti kopců jsme narazili také na vodní nádrž Starina. Při její výstavbě v 80. letech 20. století bylo sedm rusínských vesnic vystěhovaných a srovnaných se zemí. Starina, Ostružnica, Dara, Zvala, Ruské, Smolník a Veľká Poľana. Zničeny byly i kostely, zůstaly jen hřbitovy. Tyto obce byly srovnané se zemí podle místních prý proto, aby těch pár kravek a oveček, které tamní lidé chovali, neznečišťovalo vodu v nádrži, ale kdo ví... Když totuto oblastí procházíte, je zvláštně tichá. A v některých místech zjistíte, že vystěhovaní původní obyvatelé se sem snaží vrátit alespoň tak, že si na pozemcích, které jim zde kolikrát zůstaly, postavili maringotky a začali drobně chatařit. Poloniny jsou totiž stále jejich domovem a nechtějí se vzdát svých kořenů.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.