Úterní Noční Linka: Jste spokojeni s kvalitou životního prostředí tam, kde žijete?

11. duben 2023

Co dobrého se u vás pro životní prostředí udělalo? A co naopak uškodilo? Také se u vás výrazně zhoršila kvalita ovzduší kvůli intenzivnímu a špatnému spalování pevných paliv v této topné sezoně? Nebo u vás lidé na čistotu ovzduší a životního prostředí pečlivě dbají?

Životní prostředí v Česku patří v Evropské unii k nejhorším. Česko zaostává za ostatními unijními státy hlavně v boji se suchem a taky v omezování emisí; například spalování uhlí zodpovídá za přibližně 40 procent emisí skleníkových plynů v ČR. Vyplývá to z Indexu prosperity a finančního zdraví, podle kterého se Česko umístilo na 22. příčce z dvaceti sedmi členských zemí Evropské unie.

V souvislosti s emisemi u nás každoročně zemře 3200 lidí, což v rámci EU v přepočtu na obyvatele znamená 21. příčku. Uklidňovat nás nemůže ani skutečnost, že například balkánské země vykazují ještě horší výsledky, než u nás.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.