Unikátní výšivky z rybích šupin Ludmily Dominové

4. prosinec 2021

Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou je žena několikera řemesel: lidová umělkyně, restaurátorka textilu, znalkyně jihočeského národopisu, sběratelka a především jedna z posledních žen u nás, která ovládá starodávné vyšívání rybími šupinami.

S oblibou říkává, že vztah k vodě a tudíž i k rybám a jejich šupinám má v genech. Její rod pochází po babičce ze Zlivi a rybniční pytláci Karhoulové, o nichž psal Karel Klostermann, jsou její předkové.

Šupinami paní Ludmila zdobí oblečení a vyrábí z nich šperky, kabelky, jehelníčky i betlémy. A samozřejmě jimi vyšívá krásné jihočeské kroje. Zájem má o ně celý svět a věci pošité rybími šupinami z dílny paní Dominové putovaly do Francie, Německa, Rakouska, Mexika a USA.

Unikátní  výšivky z rybích šupin Ludmily Dominové

Znalosti předává svým nástupcům včetně své vnučky a za vyšívání rybími šupinami dostala od Ministerstva kultury ČR titul „Nositelka tradice lidového řemesla“. Jak se s rybími šupinami pracuje si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...