Unikátní výšivky z rybích šupin Ludmily Dominové

4. prosinec 2021

Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou je žena několikera řemesel: lidová umělkyně, restaurátorka textilu, znalkyně jihočeského národopisu, sběratelka a především jedna z posledních žen u nás, která ovládá starodávné vyšívání rybími šupinami.

S oblibou říkává, že vztah k vodě a tudíž i k rybám a jejich šupinám má v genech. Její rod pochází po babičce ze Zlivi a rybniční pytláci Karhoulové, o nichž psal Karel Klostermann, jsou její předkové.

Šupinami paní Ludmila zdobí oblečení a vyrábí z nich šperky, kabelky, jehelníčky i betlémy. A samozřejmě jimi vyšívá krásné jihočeské kroje. Zájem má o ně celý svět a věci pošité rybími šupinami z dílny paní Dominové putovaly do Francie, Německa, Rakouska, Mexika a USA.

Unikátní  výšivky z rybích šupin Ludmily Dominové

Znalosti předává svým nástupcům včetně své vnučky a za vyšívání rybími šupinami dostala od Ministerstva kultury ČR titul „Nositelka tradice lidového řemesla“. Jak se s rybími šupinami pracuje si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.