Unikátní postel se skleněnými nebesy v Zákupech na Českolipsku. To by bylo spaní!

25. červenec 2015

Unikátní skleněná nebesa vystavují až do konce října na zámku v Zákupech na Českolipsku. Nejde však o historický nábytek.

Ojedinělá postel ze skla je dílem současného holandského výtvarníka, který už několik let spolupracuje na skleněných kouscích s novobrodským sdružením Atelier Kolektiv.

„Půjdeme se podívat do druhého patra, kde bydlela císařská rodina. Konkrétně do pokoje, kde bydlel zpovědník císařovny," komentuje prohlídku kastelán zákupského zámku Petr Weiss. S kastelánem jde i Zdeněk Kudláček, který spolupracoval na výrobě skleněných nebes.

Skleněná postel je na půdorysu 2 krát 2 metry. Včetně nebes je vysoká zhruba tři metry. „Sklo, které ji obklopuje, má napodobovat klasická nebesa,“ vysvětluje Zdeněk Kudláček. „Celá postel je vyrobena ze zhruba šedesáti tisíc skleněných komponentů. Jsou to klasické ověsy, které se používají tady v regionu na výrobu tradičních lustrů."

Nebesa vznikla na základě návrhu holandského výtvarníka Hanse van Bentema. Umělec vytváří velké plastiky a skulptury z porcelánu a keramiky a už dlouhá léta jezdí do Nového Boru a tady tvoří skleněné skulptury.

Na vrcholu postele je skleněná koruna s orlicí, uvnitř pod nebesy je malý lustr. Jak říká Zdeněk Kudláček - spíš lucernička. Podle něj se dá na lůžku běžně spát. To také bylo podmínkou při výrobě, aby byla plně funkční. Postel včetně konstrukce je opravdu pevná a bytelná.

I když je postel funkční, návštěvníci zámku na ni lehat a sedat nebudou. „Bráníme tuto designovou záležitost, seč to jde. Takže opravdu to nepůjde," podotýká s úsměvem kastelán zámku Petr Weiss.

Unikátní skleněná nebesa Hanse van Bentema jsou na zákupském zámku k vidění do konce října.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.