TV BONUS uvádí: Hnědé nebe nad Turnovem

18. březen 2019

Mimořádné momenty, jimiž Turnov vstoupil do širšího kontextu protektorátních dějin, akcentuje dokument Milana Brunclíka, který využívá zejména českorajského videoarchivu.

Připomíná konspirační schůzku agenta A54 s vedením československé rozvědky na turnovském nádraží, kde zaznělo varování pro exilovou vládu Edvarda Beneše o vyhlášení protektorátu.

Film mapuje mimořádný projekt Plánujeme Turnovsko do roku 2000, jenž vedle unikátních urbanistických koncepcí zachránil stovky vysokoškoláků i studentů středních škol před totálním nasazením do říše. Snímek též zdůrazňuje klíčovou roli Turnova a okolních obcí v ukrývání šéfa československého odboje Vladimíra Krajiny, jež dokázal s partou odvážných radistů odeslat z Českého ráje do Londýna přes 20 000 depeší.

Dokument také revokuje odboj vlastní jen horolezcům z místa natolik evropsky proslulého jako je českorajský Skalák.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?