Trosky vyvřely z nitra země v třetihorách. Dva lávové sopouchy připomínají čertí rohy

14. listopad 2024

V třetihorách vyvřely z nitra země na území Českého ráje dva lávové sopouchy, eroze z nich splavila měkké horniny, a tak vznikla světová přírodní rarita, která tvoří základ hradu Trosky: dvě skály – Panna a Baba.

S trochou fantazie mohou z dálky připomínat čertí rohy. Však také podle pověsti čert odnesl do pekla matku a dceru hradního pána, „pannu a babu“, které místo aby se o hrad v pánově nepřítomnosti staraly, jenom se do krve hádaly.

Hrad založil na konci 14. století majitel zdejšího panství Čeněk z Vartenberka. Čedičových skal využil jako přirozeného obranného prvku, na hřebenu mezi nimi nechal vybudovat vnitřní hrad s obytnými paláci a na obou skalách obranné věže.

Nedobytná pevnost odolala i husitským válkám. Jen v polovině 15. století se hradu lstí zmocnila loupeživá cháska a několik let odsud terorizovala okolí. Postupem času hrad ztrácel na důležitosti a panstvo pobývalo spíš na Kosti či nedaleké Hrubé Skále.

Impozantní zřícenina inspirovala mnoho romantických umělců a i dnes je vyhledávaným místem filmařů. Objevila se například ve filmu Máj nebo v pohádce Princ a Večernice.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.