Tradiční romská hudba ze všech koutů Evropy aneb 26. ročník mezinárodního festivalu Khamoro
Uherské čapáše, slovenská cimbálovka, španělské flamenco, portugalské fado, balkánská dechovka, ale i jazz, swing, funky i romský rap – tolik hudebních odstínů měl 26. ročník Mezinárodního romského festivalu Khamoro, který proběhl na přelomu května a června v Praze.
Před 26 lety ho založili manželé Jelena a Džamil Silajdžičovi, filmová producentka a hudebník, které do Česka vyhnal válečný konflikt na Balkáně. Z malé přehlídky romské hudby vybudovali festival, který nemá ve světě obdoby a kde se lze setkat se všemi formami romské hudby i jejich interprety.
Markéta Ševčíková na letošním Khamoru zpovídala nejen zakladatelka festivalu Jelenu Silajdžič a etnomuzikoložku Helenu Jurkovou, ale i spoustu skvělých romských muzikantů a představitelů slavných hudebních rodin: houslistu Ivana Heráka, violistu a primáše Erika Holuba, cimbalistu Ďusiho Holuba, houslistu Sebastiána Holuba, basistu Josefa Feča a jeho maminku, zpěvačku Eriku Fečovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.