Tento víkend se otevřel sklářský památník v Liščí boudě v Jizerských horách
Roku 1774 tam muži z rodu Riedelů položili základní kámen sklářské osady, dnes tam už stojí jen jedna jediná budova. A vejde se do ní celá historie sklářského řemesla na severu Čech.
Před dvěma sty lety tam fungovalo celé sklářské městečko, dnes tam stojí poslední roubenka coby pozůstatek někdejších dob. Kristiánov v Jizerských horách.
Liščí bouda, která se jako jediný objekt dochovala dodnes, slouží jako památník sklářského řemesla. A od tohoto víkendu v úplně novém. Po roce a půl, kdy se v chalupě vše opravovalo, se dřevěná bouda znovu otevírá lidem se všemi blyštivými poklady, a to nejen v přeneseném smyslu slova.
„V první místnosti je k vidění všechno, co se zde vyrábělo. Na naprostou většinu věcí si návštěvníci mohou sáhnout, mohou si je vyzkoušet “ popisuje ředitelka Muzea sklářství a bižuterie Milada Valečková.
V podkroví je království dětí. Děti tam mohou skládat model sklářské osady. „Pokud se jim to podaří, vypadne jim žeton, a na jeho základě si v areálu najdou poklad,“ láká Martin Víšek realizátor expozice.
Celý podkrovní prostor je věnovaný hře a odpočinku dětí. Rodiče se pak dole mohou věnovat expozici nebo i občerstvení.
Nová expozice se líbí také jednomu z prvních návštěvníků: „Jsem úplně nadšený. Je to ideální místo, jak jít s dětmi na výlet.“
Liščí bouda na Kristiánově zůstane od tohoto víkendu otevřená po celou letní sezonu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Vajglovné‘ zbytečně administrativně zatěžuje obce. Je potřeba mít jednodušší systém, říká sociolog
-
Čeští záchranáři do Myanmaru nepojedou. Ministerstvo zahraničí se obává o jejich bezpečnost
-
Litva před deseti lety obnovila povinnou vojenskou službu. Půlku branců dnes tvoří dobrovolníci
-
Musel žít nahý v lese, mlátili ho tyčí. Policie navrhuje obžalovat šestici lidí za úmrtí v kutnohorské sektě