Sychrov opět po roce ovládli muži v kiltech, konaly se tam už šestnácté Skotské hry

Sychrov opět po roce ovládli muži v kiltech, konaly se tam už šestnácté Skotské hry

Muže v kiltech, skotskou vesnici, dudáky i šest-a-dvacetiletou whisky mohli návštěvníci vidět a ochutnat na zámku Sychrov na Liberecku. Zámecký park totiž už po šestnácté ovládly Skotské hry. Organizátoři si před lety vybrali zámek pro Skotské hry hlavně proto, že bývalí majitelé - rod Rohanů - byli spřízněni se skotským královským rodem Stuartovců.

Skotské hry to jsou pořádní chlapi v klasických suknicích, tedy kiltech, tradiční pokrm haggis, whisky a skotské tance. Ty pozoroval pan Petr Malý z Turnova. „To je srdeční záležitost. Takovým tím prvním stimulem byla první cesta do Skotska, kdy sem měl pocit, že se vracím domů.“ Pan Malý na sobě měl kilt a u sebe tradiční skotskou brašnu – sporran. Ten byl z tulení kůže a zdobený rytinami.

Na Skotské hry přišla i paní Marie Pichová z Prahy. I ona na sobě měla tradiční skotský oděv. „Můj přítel má tatínka ze Skotska, tak jsme k tomu přilnuli.“ Na skotské kultuře se jí nejvíc líbí originalita.

Co se na hrách jedlo a pilo, prozradil organizátor Skotských her Václav Rout. „Tradiční skotské jídlo je haggis neeps and tatties. To je skotský národní pokrm vzdáleně připomínající český prejt. Je skopový a podává se se šťouchaným tuřínem a šťouchanými bramborami. Máme tady cranachan, což je skotský desert. Je to kalorická bomba, má několik tisíc kalorií. Vezměte si plný pohár hustě našlehané smetany s whiskou, maliny, opražené ovesné vločky a máslovou sušenku.“

Pan Václav Rout nemohl být oblečený jinak, než v kiltu. „Kilt je skotský národní kroj, který nosí pouze muži. Je to osm metrů vlněné látky a nosím se pod ním pravé rodinné stříbro. Nosí se podkolenky, podvazky a Sgian Dubh. Což je vlastně nůž, který je za tou podkolenkou.“ Nůž ale naší redaktorce neukázal. „Ve Skotsku se říká, že když se ten nůž vytáhne, měla by téct krev.“