Strážnický modrotisk rodiny Jochovy

Rodinná dílna Jochových v jihomoravské Strážnici existuje už více než 110 let a pravý modrotisk se tam vyrábí už v páté generaci.

Dílnu původně založil na začátku minulého století Cyril Joch, po něm ji převzal jeho syn a po něm jeho synové Sáva a František, přičemž František bdí nad výrobou modrotisku dodnes a dostal od Ministersva kultury ČR titul „Nositel tradice lidového řemesla“.

Mužské žezlo ale nakonec převzala žena – Františkova praneteř Gabriela Bartošková, sama oděvní návrhářka, která ruční výrobu tkaniny posunula do nových směrů i dimenzí. Co všechno lze z modrotisku ušít a vyrobit a jak široké uplatnění může tato původně archaická tkanina v současném světě mít? Poslechněte si v reportáži.

Gabriela Bartošková je jeho praneteř
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.