Stále více firem nabízí zaměstnancům možnost sladit osobní a pracovní život. Například využitím pečovatelky nebo chůvy

22. červen 2015

Každý z nás to zná. Když onemocní dítě a nejsou k mání babičky, nezbývá než odejít na takzvanou ošetřovačku. Podobná situace nastává, pokud se musíme postarat o nemohoucího rodiče. Některé firmy teď začaly svým zaměstnancům v podobných případech nabízet pomoc. A využívají k tomu třeba programy libereckého Centra Kašpar, které pomáhá těžce zaměstnatelným lidem.

Do svízelné situace se dostal pan Vladimír Marcinko, který pracuje v automobilovém průmyslu v Jablonci nad Nisou. Jeho maminku postihla mozková příhoda. Rád využil ošetřovatelky, kterou mu poskytl zaměstnavatel.

„Nejenom my jako rodina, ale i maminka je spokojená. Myslím si, že v ní našla kamarádku, vždy se na ní těší, je nabuzená a má chuť do života. Doopravdy super.“

Ošetřovatelky docházely přímo do rodin, říká personalistka společnosti TI Automotiv Jana Hejzlarová.

„Pomůže k nárazovým problémům v rodině, pokud někdo onemocní nebo pokud někdo potřebuje využít pomoc někoho třetího.“

Služby pečovatelky využívali i zaměstnanci Dopravního podniku Liberce a Jablonce. Dopravce ale zaměstnancům nabízí i jiné benefity, popisuje Martina Pošová.

„Kromě těch standartních benefitů jako je dovolená týden navíc, stravenky například nebo zaměstnanecké jízdné, psychologické školení pro profesní řidiče. Většina má své zaměstnance za branami podniku, aly my je skutečně máme na celé působnosti Liberce a Jablonce. Takže je mnohdy těžké ty zaměstnance ochránit.“

Chybí hlídající babička? Pomůže chůva

Velkým problémem je hlavně pro zaměstnankyně s malými dětmi chybějící hlídací babička v momentě, kdy onemocní dítě. Paní Hana Uhýrková měla štěstí, mohla jít pracovat, protože když bylo nejhůř, pomohla chůva.

„Pokud chce člověk nějakým normálním způsobem pracovat, tak nemá jinou možnost. Tam šlo o takové to překonání sebe sama, že to dítě svěřím někomu jinému.“

Práci profesionálních chův si nemůže vynachválit Monika Vamberová z liberecké iQlandie. Podle ní došlo ke zmírnění napětí na pracovišti.

„Ty ohlasy jsou velmi pozitivní, především proto, že Kašpar k tomu přistupuje velmi eticky. A to třeba tak, že každé dítě má svojí chůvu.“

Firmy se svými programy oslovuje Liberecké Centrum Kašpar. Jejich cílem je podle expertky na rovné příležitosti Jany Benešové poukázat na to, že spokojený zaměstnanec je daleko efektivnější než ten vystresovaný.

„Za poslední roky vznikla v průmyslové zóně firemní školka pro firmu, která zaměstnává jenom muže. Uvědomují si, že ta populace stárne. Nějaké odlehčovací benefity pro ty pečující třeba o rodiče nebo člena rodiny. Aktuální problém jsou pořád finanční prostředky. Řešíme to, jakým způsobem to udělat, aby ty benefity byly daňově uznatelné, aby to nebyla položka, kterou musí financovat ze zisku.“

To je podle Jany Benešové zásadní zádrhel, na který Centrum Kašpar naráží.

autor: Eva Malá
Spustit audio