Stále neobjevené Skotsko. S Petrem Voldánem za Robinsonem, husitou, Nessie, whisky i šperky z vřesu
Poslední lednové vydání pořadu Na cestách s Petrem Voldánem zahajuje novinku - každé poslední pondělí v měsíci bude v několika ohledech jiné. Především půjde o veřejnou nahrávku pořadu. Ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové a kavárnou v tomto unikátním prostoru budu připravovat cestopisné vyprávění nejen pro vás posluchače, ale také pro účastníky nahrávky.
A po světě budete na rozhlasových vlnách i v kavárně putovat jen se mnou a předměty z mého cestovního kufříku. Pro začátek jsme připravili cestu do Skotska a zájem o ní překonal naše očekávání. Kavárna byla plná a pohodovou atmosféru s reakcemi návštěvníků veřejné nahrávky i jejich dotazy určitě zaznamenáte i z vysílání.
Robinson a husita
Nápověda z kufříku v podobě knih příběhů Robinsona Cruso a také připomínky lidí, kteří šířili v Evropě myšlenky hnutí ve znamení kalicha mi pomohla navodit dvě velice zajímavá témata, která jsou se Skotskem spojená. Možná pro někoho poněkud překvapivě, ale i to souvisí s titulkem tohoto vydání pořadu Na cestách - stále neobjevené Skotsko.
Čtěte také
Předlohou pro dobrodružství legendárního Robinsona Cruso byly totiž prý pro autora životní osudy námořníka Alexandera Selkirka, který pocházel ze skotské vesnice Lower Largo. A řeknu vám, že stát před domem, ve kterém se narodil syn ševce, rozpustilý kluk a problémový námořník Selkirk - alias Robinson, to byl pro mne před lety úžasný zážitek.
Tak jako vám se zvláštním pocitem přiblížím smutný konec Pavla z Kravař. Husity, který se pravděpodobně roku 1433 vydal do Skotska šířit myšlenky Jana Husa, aby tam byl za údajné "kacířství a pokusy rozvrátit království Skotské" dne 23. července 1433 upálen. Stalo se tak v golfem a univerzitou proslaveném St. Andrews na severu Skotska. I to je téma pořadu, o kterém vám povím.
Šperky z vřesu i palírna whisky
Jestli je něco, co si asi spojí hodně lidí u nás se Skotskem, tak je to whisky. Nápoj, který si stačí kdekoli na světě objednat jedním slovem - požádáte prostě o jednu "Skotskou". Na vlnách Českého rozhlasu vám představím nejmenší palírnu whisky nejen ve Skotsku, ale údajně i na světě.
Čtěte také
I účastníky veřejné nahrávky v kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové zaujala také malá lahvička z palírny, tak jako podrobnosti o tom, jak se rodí skotská "živá voda" či "víno chudých".
A jen pár kilometrů od palírny Edradour je městečko Pitlochry s další pozoruhodnou zajímavostí. Navíc poměrně neznámou - poodhalím vám totiž zákulisí výroby ve firmičce, kde vznikají šperky z vřesu. Ano, ze suroviny, která roste snad na všech stráních Skotska.
Jak takový ordinální šperk - a každý kus je doslova originál, dva stejné prostě díky unikátní kresbě stonků vřesu nenajdete - pod rukama lidí ze skotské vysočiny vzniká, i to vám řeknu v pořadu Na cestách.
Lochneska a královská jachta
Vedle whisky si asi se Skotskem vybavíte ještě dudy, kilt a zřejmě tajemnou příšeru z jezera Loch Ness. I to jsou témata pořadu a povídali jsme si o nich při veřejné nahrávce.
Navíc přidám i detaily o královské jachtě Britannia, kterou asi nejvíc proslavila panovnice Alžběta II. Loď ve výslužbě kotví ve Skotsku a podíváme se společně na její palubu. Tak jako budeme pátrat po bájné Nessie, a řekněme si něco o skotských "sukních" - tedy správně kiltu, oděvu skotských mužů.
To všechno na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice v pořadu Na cestách, který si můžete naladit v pondělí 30. ledna 2023 po 18. hodině nebo si záznam veřejné nahrávky v kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové můžete najít v rozhlasovém archivu.
Těší se na Vás Petr Voldán
Související
-
Veronika Macleod chce, aby její dítě umělo česky. Založila ve Skotsku školu, kam chodí už 100 žáků
Dnes si budeme ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové povídat s Veronikou Macleod, která pochází ze Dvora Králové nad Labem, ale už nějakou dobu žije ve Skotsku.
-
Kousek Skotska v Hradci Králové! Filip Huml připlouvá s Lodivadlem a fůrou dobrých nápadů
V pátek 27. září 2019 byl hostem Lady Klokočníkové po 10. hodině v živém vysílání z kavárny District V v Havlíčkově ulici herec královéhradeckého divadla Drak Filip Huml.
-
Whisky – nápoj starý více než 500 let. Víte, jak se má správně pít?
Ve světě stále roste obliba whisky. Už není jen výsadou džentlmenů s doutníkem, ale skleničku tohoto nápoje si rádi dají i mladí a dámy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.