Spoustu věcí z krve nepoznáme a musíme jít do tkání, říká Kateřina Cajthamlová
Krev je životodárnou mízou organismu, pohonem srdce a elektrárnou života. Každé čtyři měsíce se kompletně vymění, aniž bychom to zpozorovali. Je to nejpohyblivější tkáň těla. „To, co máme v krvi, ale ještě nemusíme mít ve tkáních. Typicky to platí pro cukrovku, kdy máme v krvi vyšší hladinu cukru, přitom buňky řvou hlady,“ říká Kateřina Cajthamlová.
V současné době je známo 33 systémů krevních skupin, většina z nás si ale vybaví jen čtyři skupiny, o kterých jsme se učili ve škole. „V tom neznámějším krevním systému známe čtyři krevní skupiny, A, B, AB a 0, které objevil Jan Janský, ale současně s ním je objevil i Karl Landsteiner. Nejpotřebnější je pro nás 0 negativní, protože je univerzálně použitelná pro všechny pacienty,“ popisuje primářka transfuzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková.
Co lze z krve poznat?
Z krve se dá vyčíst mnoho informací o našem zdravotním stavu. „Tak třeba tlak krve, k němuž ale odběr nepotřebujeme. Tlak nám hodně řekne o celkovém stavu organismu, proto by si ho zejména starší lidé měli pravidelně měřit. Z odběru se pak dá například poznat, kolik máme hemoglobinu.“
„Pokud je krev dobře okysličená, tak je červená a červené jsou i naše rty a konečky prstů, zatímco když je špatně oxidovaná, tak nám rty i konečky prstů mohou modrat. Pak se tam samozřejmě pozná, kolik máme imunitních buněk, jak fungují naše ledviny, játra, jak nám funguje metabolismus tuků a cukrů.“
Z krve naopak nepoznáme velkou spoustu věcí. „Nepoznáme tam intoxikaci, protože pokud se nějaký toxin někde hromadí, tak tam to z krve nepoznáme. Musíme jít do tkání.“
Krevní skupinu by lidé měli vědět, zejména pokud jsou vyššího věku. „To vyšetření stojí kolem 500 korun, ale určitě se do něj vyplatí investovat. Nebo si člověk může zajít na hematologii a zeptat se, jestli by to šlo v rámci pojištění,“ radí Kateřina Cajthamlová.
Příčiny anémie
Ve vyšším věku se také častěji objevuje anémie. „Ve vyšším věku obvykle lidé snižují konzumaci železa, třeba v mase. To je potom nutné nahradit rostlinnými zdroji, vejci nebo mléčnými výrobky. Někdy bývá anémie způsobena i nějakými ztrátami, třeba v moči nebo ve stolici. To je nutné vyšetřit.“
A co říká známá lékařka na hubnutí podle krevních skupin? „Hubnutí podle krevních skupin je opravdu pověra a lidé za to vyhazují velkou spoustu peněz. Krevní skupiny, jídlo a hubnutí spolu opravdu nijak nesouvisí,“ dodává v pořadu Vesele a zdravě.
Desatero pro zdravou krev
- Nedostávat do těla žádné toxiny – drogy, alkohol, kouření. Nepřehánět to s kávou ani s černým čajem
- Pít dostatek čisté vody, kombinovat ji trochu s minerální
- Jíst vyváženou pestrou stravu, která obsahuje dostatek vitamínů, sacharidů, bílkovin, vyhýbat se hladovkám, veganství apod.
- Mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu
- Otužovat se proti teplu i zimě
- Pravidelně chodit k lékaři na preventivní prohlídky
- Nedělat nesmysly, které se týkají hubnutí. Pokud jsme diabetici, měli bychom se starat o onemocnění, krev se s tím srovná
- Udržovat si veselou mysl
- Mít dostatek spánku
- Být s někým, koho máme rádi
Poznáme z krve infarkt? Kde vzniklo rčení „krve by se ve mně nedořezal“? Co dělat, aby šla krev lépe odebírat? Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.
Dotazy do vysílání můžete posílat předem přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.