Sobotní Noční linka: Protančit a prozpívat se životem

19. září 2020

Kdy zpíváte a tančíte vy? Jen když máte dobrou náladu? Zpívali a nebo tančili jste někdy na veřejnosti, jak to dopadlo? Zpíváte si s rozhlasem, v koupelně nebo při žehlení? Chodili jste na nedělní čaje či taneční a jak na to po letech vzpomínáte? Našli jste si při tanci i partnera a nebo jste o něj snad právě kvůli vašemu tanečnímu nadání přišli?

Zpěv a tanec jsou mocným prostředkem k uvolnění tvůrčího potenciálu a poskytují dokonalý pocit svobodného sebevyjádření. Uvědomíte si díky nim své skryté vlohy a zvýšíte i svou sebedůvěru. Protože vyjádření se pomocí hudby je pro vaši duši prostředkem, jak se spojit s fyzickou sférou, pocítíte ve svém nitru také intenzivněji svůj původ.

Mnoho žen odhalilo své vnitřní já právě díky umělecké formě tance, jako je například břišní tanec nebo hula-hula. Tanec a zpěv pomáhá zlepšovat i kvalitu života seniorů.

Právě to si dal za cíl i projekt Kvalita života. Vymysleli ho Britové a oslovili české sdružení Sedm paprsků. To se rozhodlo připravit program, v němž senioři tančí a zpívají části z České besedy, tance, který si i při svém zdravotním postižení pamatují. Česká beseda byla vytvořena v roce 1866 a je složená z českých národních písní.

U seniorů s demencí je zachována dlouhodobá paměť, dobře si besedu pamatují z tanečních a prožívají tak díky vzpomínkám šťastné chvíle.

Tanec a zpěv doprovází člověka od nepaměti. Je to první a zároveň nejjednodušší způsob komunikace mezi lidmi, kterým si sdělovali své emoce, přání, vztah k životu. Jistě víte, že tanec a zpěv je součástí života domorodých obyvatel jednotlivých kontinentů.

Původně náhodný tanec se stal později součástí obřadů a rituálů používaných při různých příležitostech například oslavě nového života, ale už s určenými pravidly. Známé je používání tance jako terapie v kmenových společnostech. Tancem dokáže člověk vyjádřit snad téměř vše, častokrát pomůže sdělit i to na co slova nestačí.

Dokonalé pohyby těl tanečníků nám pomáhají lépe pochopit a procítit celý příběh. A uvědomit si hudbu až do posledního tónu. Na vaše příběhy a vyprávění se moc těší moderátor Noční linky Karel Sladký. K tématu mu můžete napsat přes tuto internetovou stránku nebo Karlovi zatelefonujte přímo do studia po 23. hodině na číslo 731 800 900.

autoři: Karel Sladký , baj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.