Sobotní Noční linka: Neuskutečněné projekty a sny

23. listopad 2019

Jaké projekty ve vašem městě nebo obci jsou stále v nedohlednu? Čekáte dlouho na nový odpočinkový park, knihovnu, obchod, hřiště nebo sportoviště? Mluví se u vás léta o nové zastávce obchvatu, chodnících, a pořád nic? Co jste si sami v životě plánovali a z různých důvodů nezvládli? Stavbu nového domu, bydlení ve městě nebo koupi nového auta?

Jedním z neuskutečněných projektů je i stavba nového divadla v Českých Budějovicích. V těchto dnech se proto jediný profesionální soubor v Jihočeském kraji přestěhoval do dřevěné Boudy, prozatímního divadla, které vyrostlo jen kousek od centra Českých Budějovic na Mariánském náměstí.

Divadelníci tak chtějí poukázat na chybějící nové divadlo, které mělo právě v těchto místech stát už před šedesáti lety. Zatím je ale místo prázdné. Přitom se čtyřsouborové Jihočeské divadlo do stávající budovy nevejde, málo místa je i pro orchestr.

Bouda je i oslavou 100. výročí od založení Jihočeského divadla, proto v těchto dnech uvádí operu Dalibor, která byla prvním kusem divadla v roce 1919. V Boudě lidé uvidí Dalibora v adaptaci Miloše Formana a s libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová