Sobotní Noční linka: Když stromy chybí, anebo překáží

14. prosinec 2019

Zmizely ve vašem okolí stromy, které s vámi vyrůstaly? Pokácel někdo část vzrostlého parku, alej, stromy podél silnice? Máme v České republice dost stromů a jak se o ně staráme?

Jaké listnáče, jehličnany jsou pro vás vzpomínkou na zážitky z dětství, mládí nebo doby, kdy jste chodili s dětmi na procházky? Máte na svém pozemku památný strom? Přináší radosti, nebo i starosti? Měly by podle vás být podél silnic vzrostlé stromy? Je třeba kácet stromy například v parcích a na hřbitovech preventivně? Máte problémy se vzrostlým stromem, o který se soused nestará?

Alejí kolem silnic ubývá. V Česku dlouhodobě převažuje kácení nad vysazováním nových stromů.  Informace zveřejnila nezisková organizace Arnika. Na osm poražených stromů vychází pět znovu vysazených.

Nejméně stromů vysadili v Karlovarském kraji, kde na devět poražených připadl jediný nový. Naopak v Libereckém kraji za každý poražený strom dali silničáři do země v průměru necelé dvě sazenice.

Podle Arniky stromy silnici chrání před vysokými teplotami i suchem. Na druhou stranu jsou na některých místech stromy vysazeny špatně, moc blízko silnice, domů nebo kvůli velkému vzrůstu a minimálnímu řezu ohrožují své okolí. Stejně jako stromy nemocné bez odborného zásahu.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio