Sobotní Noční linka: Jak na vás působí úplněk

24. září 2022

Dobu úplňku snáší každý z nás jinak. Úplněk působí nejen na naší fyzickou,
ale i na psychickou stránku. Jak působí na vás?

V souvislosti s vlivem úplňku se často mluví o špatném spaní nebo usínání. Vysvětluje se to tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu. Studie univerzity ve švýcarském Bernu prokázala, že lidé za úplňku spí o 19 minut méně než v jiných dnech. Je to podle vás opravdu tak? Ovlivňuje úplněk váš spánek a jeho kvalitu? Probouzí podle vás v tuto noc měsíc emoce a znáte někoho, u koho zvyšuje agresivitu? Někdo tvrdí, že měsíc a jeho fáze ovlivňují také hubnutí. Úplněk je prý ideálním
časem pro redukční den. Souhlasíte s tím? Máte zkušenost? Věříte na magickou moc úplňku? 

Vaše příspěvky nám můžete psát na rozhlas.cz/linka, kde si můžete také přečíst vzkazy ostatních. K dispozici je email linka@rozhlas.cz a také telefon 731 800 900.

V době vysílání můžete volat do studia Českého rozhlasu Zlín, ve kterém se na vás těší Jarka Barboříková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.