Sobotní Noční linka: Adopce a pěstounství

31. srpen 2019

Osvojili jste si dítě z dětského domova? Máte v péči ratolest z ústavu? Proč jste se pro adopci nebo pěstounství rozhodli? Co vám to přináší a s čím se musí rodina vyrovnat?

Osvojili jste si dítě z dětského domova? Máte v péči ratolest z ústavu? Proč jste se pro adopci nebo pěstounství rozhodli? Co vám to přináší a s čím se musí rodina vyrovnat?

Nesou si děti s sebou traumata z předchozího života nebo se dá vše zvládnout díky lásce a rodinnému zázemí? Jak jste přijali do rodiny nového sourozence, kterého si rodiče osvojili? Prošli jste vy sami dětským domovem, ústavem nebo náhradní rodinou?

S čím jste se museli v životě vyrovnat? Cítíte, že do nové rodiny opravdu patříte? Byli jste životní situací donucení k tomu, abyste dali své dítě do ústavní péče, k adopci? Jak se s tím člověk dokáže vyrovnat?

Podle dat uvedených na serveru irozhlas.cz chybí v Česku zhruba dva a půl tisíce pěstounských rodin. V ústavní péči je téměř osm tisíc dětí, které čekají na náhradní rodinu. Jde o poslední zveřejněná čísla z roku 2017.

Jenže podle odborníků mají lidé o pěstounství málo informací. Jde především o jednotlivce i páry kolem třiceti, čtyřiceti let, kteří mají už své odrostlé děti, další vlastní nechtějí, ale ještě mají dostatek sil a času na to, aby dovedli do dospělosti další dítě.

Podle průzkumu agentury Median o pěstounství, osvojení nebo adopci uvažuje každý třetí Čech, který už dítě vychoval. Právě nedostatek informací je od toho obvykle odradí.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.