Šmejdi: Jednou jsem se nechal nachytat, říká Petr Urban

24. leden 2017
Minutka pro Rudu Pivrnce

Možná, že znáte přísloví když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... Dvojnásob to platí u nabídek zázračných výher, nevšedních zážitků a úžasných slev. O praktikách tzv. šmejdů se mluví často. Jednou se šmejdy nechal nachytat i Petr Urban alias Ruda Pivrnec.

Co se opravdu děje na "populárních" zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. To je cílená manipulace zaměřená na většinou staré a bezbranné lidi se záměrem je přinutit k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nízkých důchodů splácí vysoké sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu.


Poslechněte si s nadhledem Minutku pro Rudu Pivrnce právě na tohle téma.

Petr Urban a jeho Ruda Pivrnec
autor: Petr Urban
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.