Slavnost Barchan

6. červen 2020

V červnu kolem svátku svatého Víta se v Jemnici na Vysočině koná tzv. „Slavnost Barchan". Traduje se a je doložitelné, že patří mezi nejstarší slavnosti v Čechách a na Moravě. Koná se už více než 300 let a je zapsána na seznamu národního kulturního dědictví.

Jde o zcela unikátní událost, jejímž základem je běh 4 mladíků v historických kostýmech, kteří se utkají o královskou odměnu - barchetový šátek. Tento běh se koná na základě pověsti o královně Elišce a králi Janu Lucemburském, který jí po poslech posílal zprávy z bojiště proti odbojným moravským pánům. Tato krásná lidová slavnost se letos bohužel kvůli koronaviru nekoná, její připomínku proto připravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová