Severočeské muzeum je i přes právě probíhající rekonstrukci stále otevřené

18. srpen 2014

Zvuk sbíječek a bouchání kladiv teď zní jinak tichým prostorem Severočeského muzea v Liberci. Od začátku prázdnin se tam opravuje a návštěvníci musí počítat s tím, že se do některých expozic nepodívají.

Opravy ocení i samotní muzejníci. Počítá se totiž s novým kamerovým systém, který ochrání poklady muzea před nenechavýma rukama vandalů.

„Mrzí nás, že díky rekonstrukci si lidi myslí, že máme zavřeno. Přitom je to přesně naopak,“ říká ředitel Jiří Křížek

„Z venku vypadá muzeum jako zavřené. Jsme moc rádi, že je otevřeno,“ popisuje rekonstrukci jedna z návštěvnic.

Návštěvníci neuvidí pouze stálé expozice. Přístupná je výstava věnovaná první světové válce a výstava Královské posezení o historických toaletách.

„Mně určitě nevadí, že probíhá rekonstrukce. Navíc jako bonus jsme dostali nižší vstupné,“ popisuje své dojmy z návštěvy Edita Muchová z Liberce.

Součástí rekonstrukce jsou bourací práce, které se dělají kvůli výtahové šachtě a nové expozici. Nový výtah budou mít k dispozici návštěvníci od listopadu.

„Výtah je zabudován do budovy, to znamená, že zásahy budou opravdu veliké. Návštěvník si toho ale nevšimne. Naopak si myslím, že to ocení,“ uvádí ředitel muzea.

Návštěvníci se mohou těšit také na nové toalety. Vznikne i nový prostor pro expozici historických flašinetů, orchestrionů a pianol.

autor: Eva Malá
Spustit audio