S domovními čistírnami odpadních vod je podle lidí z Častolovic víc práce, než čekali

14. leden 2016

Českolipská radnice opět podpoří výstavbu domovních čistíren odpadních vod. Město už v minulosti poskytlo dotaci sto tisíc korun na jednu čistírnu žadatelům v Častolovicích. Teď se nabídka týká dalších pěti přidružených obcí a jedné městské části. Lidé, kteří si čističky už pořídili, s nimi ale mají víc práce, než čekali.

„Bude to zase v částech České Lípy, kde není možné technicky nebo ekonomicky vybudovat splaškovou kanalizaci,“ vysvětluje místostarosta České Lípy Juraj Raninec z ODS a dodává, proč radnice pokračuje v dotačním programu výstavby domovních čistíren odpadních vod: „Město se snaží podpořit a motivovat občany k tomu, aby likvidace odpadních vod probíhala v souladu se zákonem. V Častolovicích se to osvědčilo. Zhruba polovina domácností si čistírny vybudovala a máme jenom pozitivní ohlasy. Zatím jsem nezaznamenal žádné negativní.“

Zkušenosti s domácími čističkami? Omezení a neustálá pozornost

„Nevýhody jsou jednoznačné. Musím hlídat kal. Nesmí tam třeba dešťová voda z okapu. Musel jsem jí z toho dát pryč, jinak by to vypláchlo ty bakterie. Nesmí do toho jít větší množství vody. K tříkomorovému septiku jsem nechodil skoro vůbec. Tam jsem jednou za rok namíchal bakterie a měnil pískový filtr.“

„Co se týká chodu domácnosti, tak jsem nemusel řešit množství čisticích prostředků. Tady jsem omezená množstvím, nemohu používat chlornany sodné, protože tyto látky likvidují biokulturu v té čističce.“

To jsou zkušenosti manželů Procházkvých z Častolovic. Hana Vašíčková se přidává: „Já je skutečně nepoužívám vůbec, právě proto, že to zabije ty bakterie. Pak ta čistička nefunguje.“

„Musíte hlídat praní. Když je v domě víc domácností jako u nás, nebo u sousedky, tak to znamená se domluvit kdo, kdy a jak bude prát, udělat si harmonogram kdo, kdy a jak zapne myčku. Tohle všechno musí člověk hlídat.“

Ideální řešení je jediné – investovat do lokálních kanalizačních sítí

Podle Radka Peruna, odborného pracovníka Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, kde provádí rozbory vody z domovních čistíren odpadních vod, nejsou často vzorky ideální.

„Nebývají takové, jak je požadováno úřady, nebo jak deklarují výrobci. Na vině je většinou provozovatel - vlastník, který nedodržel výrobcem stanovené provozní podmínky pro bezproblémový provoz čistírny. Ty je ale v běžném provozu domácnosti poměrně složité, skoro až nereálné, dodržet.“

Bylo by proto podle něj ideální jediné řešení. „„Jednoznačně by měla být veřejným zájmem podpora budování alespoň lokálních kanalizačních sítí, které budou centrálně svádět komunální odpadní vody do menších čistíren, případně využít kapacity větších čistíren ve větších aglomeracích.“

Dotace na výstavbu domovních čistíren odpadních vod pro další obce se odhadují až na 17 milionů korun.

Spustit audio