Růžový keř, který ani v zimě neztrácí listy? Existuje. A lze ho pěstovat i u nás

25. srpen 2022

Vltava, Kde domov můj, Eva, Mír nebo Amadeus. Desítky a desítky odrůd růží můžete obdivovat při procházce Průhonickým parkem. Každá odrůda má svůj příběh a historie šlechtění růží v Průhonicích se datuje do dvacátých let minulého století. To už je sto let!

S Jiřím Žlebčíkem z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví jsme se zastavili u mohutného keře růží, na jehož zelených lístcích prý v zimě leží sníh. Je to velká výjimka a zvláštnost.

Keř zůstává zelený i v zimě

Růže jsou v naprosté většině opadavé dřeviny, ty stálezelené u nás většinou nevydrží. Jedna výjimka by se ale našla,v jižní Evropě roste stálezelená růže (Rosa sempervirens), která se dá pěstovat i u nás, jako pnoucí nebo půdopokryvná.

Jak vypadá, zda trpí na choroby a odkud přicestovala do Průhonického parku, to si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.