Rozhledna Lucemburkův kopec nabízí úchvatné letecké výhledy. A také příjemnou odpočinkovou zónu
Nápad postavit rozhlednu na Lucemburkově kopci v Malečově u Ústí nad Labem se objevil před více než deseti lety. Záměr sice dostal stavební povolení, ale obci Malečov se nepodařilo získat na něj dotaci. A tak vznikl spolek Malečovský rozhled, který založila skupinka tří místních patriotů. Jejich nadšení probudilo zájem desítek dalších lidí, kteří přispěchali na pomoc.
O výstavbě rozhledny na vrcholu Lucemburkova kopce ve výšce 564 metrů nad mořem se diskutovalo dlouho. V roce 2016 byl založen spolek Malečovský rozhled, jehož cílem bylo sehnat potřebný obnos a rozhlednu postavit. A povedlo se. Nová rozhledna se díky darům oficiálně otevřela na svatého Václava, 28. září 2020.
Rozhlednu tvoří čtrnáct metrů vysoká dřevěná věž postavená na železobetonových základech. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 11 a půl metru jsou vidět Tiské stěny, Děčínský Sněžník, Großer Zschirnstein v Německu, Růžovský vrch, Buková hora, Vlhošť, Panna, Sedlo, Říp a Kuklu. Když jsou klimatické podmínky obzvláště dobré, lze spatřit i Ještěd a Bezděz. Při extrémní viditelnosti je vidět hřeben Krkonoš i s vrcholem Sněžky.
Rozhledna na Lucemburkově kopci je celoročně volně přístupná. Pod schody vedoucími na rozhlednu pak můžete relaxovat v odpočinkové zóně. Jsou tu dřevěná lehátka i lavice se stolem. Tato zóna a také celá rozhledna jsou převážně dílem tesaře a klempíře Martina Andráše z nedalekých Žitenic.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.



