Rodin, Mucha, Uprka, Pavlica a Hroznová Lhota

18. červen 2022

Tento rok Hroznová Lhota na Slovácku slaví – nejen 650 let od založení obce, ale především 120 let od události, která se zapsala do dějin.

Do Hroznové Lhoty totiž před 120 lety zavítala na pozvání místního rodáka a už tehdy slavného malíře Joži Uprky velmi zajímavá návštěva: slavný francouzský sochař Auguste Rodin, který na Moravě navštívil také Brno, Blansko a Hodonín.

Umělecký spolek Mánes tehdy v Praze organizoval jeho první velkou zahraniční retrospektivu a v rámci programu jej kolegové pozvali i na Moravu. Strávil tam sotva půl dne, přesto se stihl zapsat do historie.

Výtvarníky v čele s Rodinem přivedli do Hroznové Lhoty slavní malíři Alfons Mucha a Zdenka Braunerová. Víno prý tehdy teklo proudem a vřelé přivítání na Slovácku upoutalo francouzského bohéma natolik, že z další plánované cesty do Kroměříže, kde měl být přivítán se všemi poctami, nakonec sešlo. V Hroznové Lhotě připravili rekonstrukci celé Rodinovy návštěvy. Povídání s jedním z jejích aktérů, výtvarníkem, folkloristou, divadelníkem a litografem Františkem Pavlicou si poslechněte v pořadu Folkorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...