„Řeřicha“ – postrach pro cizince, kteří se v Liberci učí česky

1. březen 2018

Cizinci v Liberci můžou navštěvovat kurzy češtiny. V učebně Krajské vědecké knihovny jim je nabízí jablonecké vzdělávací centrum Educa.

Podle lektorky češtiny pro cizince Jany Neubauerové jsou pro kurzisty největším oříškem české hlásky „r“ a „ř“. Slovo řeřicha je pro kurzisty takřka postrachem, problémy ale často dělá i výslovnost písmene „r“. „Zajímavé je, že jednomu člověku z Egypta šlo r a ř velmi dobře,“ komentuje Neubauerová.

Znalostí jazyka člověk víc „zapadne“

Projekt podpořený pěti státy a Evropskou unií je pro studenty zdarma. Určen je především úplným začátečníkům a mírně pokročilým. „Žijeme v Čechách a k tomu patří i mluvit česky, abychom se integrovali. Když jsem bydlela v Německu, taky jsem mluvila německy, člověk pak víc patří mezi ty lidi,“ říká paní Alena, jejíž manžel Günter na kurzy chodí. Česky se v Liberci učí nejenom Němci, ale i Poláci a třeba i Brazilci.

Maximální soustředění na jazykovém kurzu v liberecké knihovně

„Občas tu kurzisté hledají i sociální vazby,“ vysvětluje Eva Kořánová z jabloneckého vzdělávacího centra Educa a pokračuje: „Projekt se přizpůsobuje novým lidem. Učí se běžné věci jako pozdravy, nakupování a velký problém je třeba návštěva doktora.“

Začátečnické kurzy češtiny se konají v liberecké Krajské vědecké knihovně každou středu od pěti hodin odpoledne. Cizinci, kteří se chtějí naučit česky, na ně můžou přijít zcela nezávazně a kdykoliv se přidat. Všichni účastníci jazykového kurzu na závěr dostanou osvědčení o jeho absolvování.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.