Putování folklorními regiony

11. květen 2024

Folklorní notování se sice jmenuje notování, ale není pouze o lidové hudbě, ale také o lidech, kteří ji provozují. Navíc monitoruje folklorní dění, lidové tradice a zvyky a také lidové slavnosti ve všech regionech České republiky, které jsou zapsány na seznamu tuzemského i světového kulturního dědictví. 

Druhé májové vydání Folklorního notování se proto vydalo do několika regionů naší vlasti, aby ukázalo, jak barevný a pestrý je u nás svět lidového umění a folklóru. V Uherském Hradišti se autorka pořadu Markéta Ševčíková rozhodla ve Slováckém muzeu prozkoumat tamní sbírku unikátních lidových kožichů, v jižních Čechách pátrala po tom, v čem se od sebe liší obyvatelé Blat, Doudlebska a Kozákova.

Interiér jihočeské chalupy

V Krkonoších se vydala do tamních proslulých bud za sejkorami a pravým krkonošským kyselem a nakonec se setkala s lékařkou původem z Prušánek na Podluží, která ve své pražské ordinaci léčí pacienty v originálním kroji z Podluží. To vše hudebně doprovodily Konrádyho dudácká muzika, cimbálová muzika souboru Soláň, cimbálová muzika Jožky Severina, Lidová muzika ZUŠ Vrchlabí a Věra Příkazská a Plzeňský lidový soubor.

Lesní bouda v Krkonoších a její majitelé
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.