Předvelikonoční dívčí obchůzky v Bánově na Slovácku

Velikonoční zvyky a pomlázka jsou zasvěceny chlapcům, ale doba před Velikonocemi byla ve východním slovanském okruhu zasvěcena dívkám.

Ty obcházely vesnice a domy s opentlenými zelenými ratolestmi a zpěvem a zaříkávadly přivolávaly jaro a dobrou úrodu. Tyto předkřesťanské rituály postupně splynuly s křesťanskými a tam, kde se předvelikonoční dívčí obchůzky se zelenými ratolestmi dochovaly, se výrazně snížil věk aktérek tohoto rituálu: dospívající dívky na vdávání vystřídala malá děvčátka v krojích.

Jejich zelené ratolesti jsou dodnes zdobeny nejen stuhami, ale i svatými obrázky a kontinuálně se tento zvyk, jemuž se říká přinášení „Nového leta“, dochoval pouze v Bánově na jihovýchodnímSlovácku. Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.